Faraday Kafesi Nedir?

Faraday kafesi, 19. yüzyılda 1836 yılında ingiliz fizikçi ve kimyacı Michael Faraday tarafından bulunmuştur. Bu sebeple ‘Faraday Kafesi’ olarak adlandırılmıştır.  Michael Faraday, yüklü iletkendeki fazla yükün sadece iletkenin dışında bulunduğunu, iletkenin içindeki maddeyi etkilemediğini gözlemlemiştir.  Bunu ispatlayabilmek için ise metal folyo kaplı bir oda yani Faraday kafesini yapmıştır. Bu oda elektrostatik jenaratör ile üretilen yüklerin etkisini nötr hale getiriyordu. Daha anlaşılır anlatmak gerekirse;
Elektriksel iletken maddeler ile kaplanmış bir yapıdır. Yüzeyi ya metal plakalarla kaplanmış şekilde ya da metal örgü şeklindedir. Bu kafes sayesinde elektrik alanın içeri girmesi ve dışarı çıkması engellenmiş olur.

Faraday Kafesi Nedir?

Özellikleri

– Basit elektrostatik kurallara göre icat
edildiği için içerisindeki akımı koruyan özel bir yapısı bulunmaktadır.

– Bakır tel ile  simetrik bir ağ oluşturulur.
Simetrik ağ, korunacak alanı en iyi şekilde kapatır. Ancak bu bakır bağda kesinlikle kopma olmamalıdır.

– Bakır ağ toprağa bağlanır. Bu şekilde
dışarıdan ve içeriden aldığı toprağı direkt toprağa iletir.

– Ağ sistemi ne kadar sık olursa
elektromanyetik koruma özellikleri de o derece artar. Özel olarak koruma gerektiren birçok alan için tercih edilmektedir.

Kafesin Çalışma Prensibi

Elektromanyetik alandan etkilenen kafeste pozitif (+) ve negatif (-) yükler oluşur. Demek istediğim, kafesin sol tarafından pozitif yük yaklaştırıldığı zaman, sağ tarafta negatif yükler toplanır. Böylece, zor elektromanyetik alan oluşur ve iki alan birbirini nötrler.

Günlük Hayatta Kullanım Alanları

– Yanıcı patlayıcı maddelerin depolandığı binalar: Bina dışındaki sivri uçlara metaller yerleştirilir. İletkenler ve sivri metaller birbirine bağlanır ve topraklanır.

– Radyo Frekans Yayan Cihazlar:  Çevreye
parazit radyo sinyallerinin yayılmasını önlemek amacıyla topraklanır

– Telsizle Haberleşmenin Yapıldığı Binalar: Telsiz haberleşme sinyallerinin dışarıya sızmasını önlemek amacıyla bina dışına kafes inşa edilir.

– Elektronik Kartlarda Bulunan Radyo Frekans Modülü: Radyo-televizyon
tuneri, GSM alıcı verici devreleri gibi radyo frekans amaçlı modüller veya elektronik devre bölümleri, sac bir kapakla kapatılıp topraklanarak elektronik karta ve çalıştığı ortama bozucu sinyaller yayması engellenir.

– Sosyal Amaçlar: Bazı alanlarda, insanların birbirleri ile daha fazla sosyalleşebilmelerini sağlamak amacıyla ortam Faraday kafesi ile kaplanabilir.

Yazan: Derya Altuğ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here