FDA, RSV İçin İlk Aşıyı Onayladı!

İlk kez, solunum sinsityal virüsüne karşı bir aşı onaylandı. MANJURUL/İSTOCK/GETTY IMAGES PLUS

FDA, RSV İçin İlk Aşıyı Onayladı!

60 yaş ve üstü olanlar için aşı, ciddi solunum yolu hastalıklarına karşı koruyabilir.

İlk kez, solunum sinsityal virüsüne karşı bir aşı onaylandı. MANJURUL/İSTOCK/GETTY IMAGES PLUS – FDA, RSV İçin İlk Aşıyı Onayladı!

Solunum sinsityal virüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl on binlerce insanı hastaneye yatırmaktadır. Şimdi buna karşı güçlü ve yeni bir araç var: İlk RSV aşısı.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi 3 Mayıs’ta GlaxoSmithKline tarafından yapılan bir RSV aşısının 60 yaş ve üzerindeki kişilerde kullanılmasına onay verdiğini duyurdu.

RSV, birçok insanda soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olan ancak bebeklerde ve yaşlılarda ciddi hastalığa, hastaneye yatışa ve ölüme neden olabilen bir solunum virüsüdür. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl tahmini 60.000 ila 160.000 yaşlı yetişkin RSV’nin neden olduğu akciğer enfeksiyonları nedeniyle hastaneye kaldırılmaktadır. Her yıl yaklaşık 6.000 ila 10.000 kişi RSV enfeksiyonlarından ölmektedir. Kronik kalp veya akciğer hastalığı olan yaşlı yetişkinler ve zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar özellikle savunmasızdır.

Yeni onaylanan aşı, plaseboya kıyasla akciğer enfeksiyonu geliştirme riskini yüzde 82,6 oranında azalttı. 60 yaş ve üstü yaklaşık 25.000 kişiyle yapılan bir çalışmada, plasebo alan 40 kişiye kıyasla, aşı olan sadece yedi kişide RSV akciğer enfeksiyonu gelişti. Aşının şiddetli akciğer enfeksiyonuna karşı etkinliği yüzde 94,1 ile daha da iyiydi: Aşı grubunda sadece bir kişi ve plasebo grubunda 17 kişi bu komplikasyonu geliştirdi.

FDA’nın Pfizer tarafından yaşlı insanlar için yapılan bir RSV aşısını mayıs ayının sonlarında onaylaması bekleniyor. Ve 18 Mayıs’ta ajans, Pfizer’in yeni doğan bebekleri korumak için hamile kadınlara verdiği RSV aşısını tartışacak.

Bir dizi başka şirketin de RSV aşıları üzerinde çalışıyor.

FDA, GSK’nın aşıdan kaynaklanan güvenlik endişelerini izlemesini istiyor. Klinik çalışmada, iki kişi RSV aşısı ve grip aşısı olduktan sonra beyni ve omuriliği etkileyen nadir bir iltihaplanma türü geliştirdi. Biri akut yayılmış ensefalomiyelit adı verilen durumdan öldü.

Ve denemedeki bir kişi, bağışıklık sisteminin kas zayıflığına veya felce yol açan sinirlere saldırdığı bir durum olan Guillain-Barré sendromu geliştirdi. Sendrom, birçok aşının nadir fakat ciddi bir yan etkisidir. Ayrıca şirket, atriyal fibrilasyon adı verilen bir kalp rahatsızlığını gönüllü olarak izliyor.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kayaklar

FDA Approves First Respiratory Syncytial Virus (RSV) Vaccine, 03.05.2023, FDA

 

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 152 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*