Fillerin Günlük Su Kaybı 400 Litreyi Geçiyor

Fillerin Günlük Su Kaybı 400 Litreyi Geçiyor

Fillerin şimdiye kadar bir kara hayvanda kaydedilen günlük en yüksek su kaybına sahip olduğu ortaya çıktı.  

İnsanlar gibi birçok hayvan, sıcak havalarda terleyerek serin kalır – ter buharlaştıkça cilt soğur. Filler, köpekler gibi diğer hayvanlar nefes nefese kalarak serin kalır. Kocaman vücutlarını serinletmek için büyük ve küçük organlara sahiptirler. Kulaklar ve ayaklarında tırnak etlerinin yakınında bulunan küçük ter bezleri filleri serinletmek için çalışırlar.

Fillerin Günlük Su Kaybı 400 Litreyi Geçiyor

Fillerin aynı zamanda muazzam miktarda su içtikleri de biliyoruz. Bu kadar büyük miktarda su, vücuttaki varlığıyla filleri serin tutmaya yardımcı olur, aynı zamanda fillerin yediği büyük miktardaki yiyeceği parçalamak için de gereklidir. Su, sindirim gibi dışkılama gibi sistemlerce de kullanılır. İlginç bir şekilde, şimdiye kadar fillerin günde ne kadar su kaybettiği bilinmiyordu. Bu yeni çabadaki araştırmacılar, bunu bulmaya çalıştı. 

Yapılan araştırmada araştırmacılar idrar, dışkıdaki su miktarı, nefes alıp verme ve ter yoluyla dışarı atılan su ve diğer su kaybı kaynaklarını ölçmeye çalışmak yerine , vücut suyunda seyreltilen döteryumun dozlarını fillere verilen yiyeceklere ekledi. Ekip, periyodik olarak fillerden kan örneği alarak verdikleri döteryum oranlarına baktılar. 

Varılan sonuçta, serin günlerde ortalama 325 litre ve sıcak günlerde ortalama 427 litre kadar su kaybediyorlardı. Araştırmacılar ayrıca, sıcak günlerdeki su kaybının, herhangi bir günde bir filin vücudundaki toplam su miktarının yaklaşık% 10’unu oluşturduğunu buldular.

Vahşi filler, küresel ısınma nedeniyle daha yüksek sıcaklıkta yaşamak zorunda kalıyor ve su kısıtlamalarıyla karşı karşıya kaldıklarından yeni veriler fillerin bu çevresel etmenlere daha ne kadar dayanabileceği sorusunu akla getiriyor. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

 

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*