Filmlerin Vazgeçilmezi Patlamış Mısır Neden Patlar?

Filmlerin Vazgeçilmezi Patlamış Mısır Neden Patlar?

Filmlerimizin olmazsa olmazı patlamış mısırın neden patladığını daha önce düşündünüz mü?

Patlamış Mısır Zayıflatır mı? - Mahmure

Bir avuç mısırı tencerede yağla birlikte ısıtmaya başladığımızda, bir avuç attığımız mısır nasıl olur da bir dolu kaseyi dolduracak kadar büyür?

Mısır (Kuru Taneli) Kaç Kalori | Besin Değeri | Diyet & Egzersiz | Diyetkolik

Yüzyıllardır mısırın patlaması insanların dikkatini çekmiş ve onları büyülemiştir. Hatta bazı eski uygarlıklar da mısır tanelerinin her birinin içinde ruh barındırdığına ve onları ısıttıkları zaman ruhların kızıp patladığını düşünmüşler.

Zaman içerisinde de ismi çeşitli topraklara göre değişip durmuş desem yanlış olmaz. Mesela Aztekler mısırların patlarken çıkardıkları sesler yüzünden onu ‘’totopoca’’ olarak adlandırmışlar, zaman içerisinde Balkanlar’da ‘’kokoroz’’, Anadolu’da ‘’paspanika ya da kastanbura’’, Mezopotamya da ise lazut demişlerdir. Kızılderililer ise patlamış mısırı kutsal sayıyordu. Aç kaldıklarında patlamış mısırı yiyorlardı ve patlamış mısırlardan adına ‘’amulet’’ dedikleri kolye yapıp boynuna takıyorlardı. Bu kolyenin kötülükleri uzaklaştırdığına inanıyor ve hastalıkları iyileştirdiğini düşünüyorlardı. Bazı törenlerde ise küçük çocukları böyle kutsuyorlardı. Amerika’nın keşfinden sonra ise patlamış mısır hızla Avrupa’ya yayıldı ve kapitalist sistemin eline kalarak bugün sinemalarda paramızın yetmediği o lezzetli bir atıştırmalık olarak kaldı…

Karamelli patlamış mısır nasıl yapılır? - Resim 1
Filmlerin Vazgeçilmezi Patlamış Mısır Neden Patlar?

Mısır aslında bir çekirdek parçası. Etrafı pek de sert olmayan bir kabukla kaplı. İçinde ise nem ve nişasta var ve patlamış mısırı ısıtmaya başladığımız zaman nem buharlaşıyor. Sıvı molekülleri gaz moleküllerine dönüşmeye başlıyor ve iç basıncı arttırarak jelimsi bir hal alan nişasta ile birlikte patlıyor. Dışarı ilk başta jel bir kıvamda çıkan nişasta çok kısa bir süre zarfında soğuyarak katılaşıyor ve o meşhur kartopu görünüşüne bürünüyor.

Ekmek ve kek yaparken de bunun yavaş gerçekleşen bir versiyonunu gözlemleyebiliriz.

Eğer bir iğne alırsanız ve mısırı ısıtmadan önce delikler açarsanız kabuğun içindeki nem buharlaşıp kalmayacağından dolayı basınç oluşmayacak ve mısırımız patlamayacaktır. Bunun mısırları güneşte bırakarak ve içindeki nemin kurumasını sağlayarak da gözlemleyebiliriz.

Yazan: Cemil KIRAÇ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*