Fizik Yasaları Doğanın Dengesidir

Fizik Yasaları Doğanın Dengesidir

Evrenin istikrarı herkes gibi fizikçiler için de hayati önem taşıyan bir dayanaktır. Bugün geçerli olan yasalar dün de geçerliydi, yarın da geçerli olacaklar. Hepsini anlayamıyorsakta , eğer fizik yasaları birdenbire değişiyor olsa idi o zaman ” yasa ” teriminin hiçbir anlamı kalmazdı. Fakat yasaların sabit oluşu, evrenin durağan olduğu anlamına gelmez. Evren bir andan diğerine sayılamayacak kadar çok biçimde değişir kuşkusuz. Değişimi yönlendiren yasaların sabit ve değişmez olmasıdır evreni tutarlı yapan.

Yasaların sabit ve değişmez olduğundan dolayı evrenin Büyük Patlama`dan kısacık bir an geçtikten sonraki halinden itibaren günümüzdeki haline dek çok sayıda özelliğini betimlemekteki başarımızdır bizi bu düşünceye iten.

Dünyanın her yerinde yapılan deneyler aynı temel fiziksel açıklamalar kümesinde birleşir. Dahası tek ve değişmez bir fiziksel ilkeler kümesini kullanarak kozmosun çok uzak bölgelerine dair pek çok astrofiziksel olayları da açıklayabiliyoruz.

Yine de bu, evrenin farklı yerlerde aynı göründüğü ya da aynı ayrıntılı özelliklere sahip olduğu anlamına gelmez. Ay`da yaylı bir sopa üstünde zıplayan bir astronot, Dünya`da yapılması imkansız birçok şeyi yapabilir. Fakat bu farklılığın Ay`ın kütlesinin Dünya`ninkinden daha az olmasından kaynaklandığını biliyoruz. Yani bu kütleçekimi yasasının bir yerden diğerine değiştiği anlamına gelmiyor. Kütleçekim yasası Dünya`da neyse Ay`da da odur. Astornotun deneyimlerinin farklı olması, fizik yasalarındaki bir değişiklikle değil ortamdaki detayların değişmesiyle ilgilidir.

Fizikçiler fizik yasalarının bu zarif özelliğine yani onları nerede ve ne zaman kullandığınıza bağlı olmamalarına ” doğanın simetrisi” der. Bu terimle, doğanın aynı temel yasaların geçerli olmasını sağlayarak, zamandaki her ana ve uzaydaki her yere eşit (simetrik) davranmasını kastederler. Simetri nasıl sanatta ve müzikte etkiliyse, benzer şekilde doğada da etkilidir.

Doğanın işleyişindeki bir düzene ve tutarlılığa ışık tutar. Fizikçilerin “güzel” terimini kullandıklarında kastettikleri şeylerden biri, basit bir evrensel yasalar kümesinden doğan zengin, karmaşık ve büyük bir çeşitlilik gösteren olguların zarafetidir.

Kaynak*

Yazan: İ. Kaya

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

IQ Yükseltme (%40 Varan Fark)

IQ Yükseltme (%40 Varan Fark) Eski dönemde araştırmacılar, bireyin hafızasını ve IQ seviyesinin yükselemeyeceğini bunu biyoloji bir etken genetik özellik olduğunu iddia ediyorlardı. Fakat günümüz...

Işık Saçan Güneş Ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır?

Işık Saçan Güneş Ve Yıldızlarla Dolu Olduğu Halde Neden Uzay Siyahtır? Uzay denildiğinde aklımıza kapkara ve sonsuz bir boşluk gelir. Oysa hepimiz biliriz ki; uzayda...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: