Fizikçi Şansölye Dr. Angela Merkel Kimdir?

Fizikçi Şansölye Dr. Angela Merkel Kimdir?

Angela Merkel Eğitim Hayatı

Tam adı Angela Dorothea Merkel olan günümüz Almanya başbakanı Angela Merkel, 17 Haziran 1954 yılında Hamburg’da Lutheran bir papazın kızı olarak dünyaya gelmiştir. Baba tarafından Polonya kökenlidir. Babası Horst Kasner Berlinli Luteryen bir papaz, annesi Herlind ise öğretmendi.

Okul yıllarında Matematik, Fen ve dil derslerinde çok başarılı bir öğrenciydi. Öğretmenlerinin gözü kapalı güvendiği bir öğrenciydi. Akıcı şekilde Rusça konuşmayı öğrenip, matematikteki başarısından dolayı ödül aldı. Öğrencilik yıllarında Free German Youth adlı komünist topluluğa üye oldu. İlk eğitimini Templin’de gördü ve daha sonra 1973 – 1978 yılları arasında Leipzig üniversitesinde Fizik bölümü okudu. Fizik bölümünü bitirdikten sonra Yüksek Lisans için ailesinin yanından ayrılarak daha rahat bir hayat yaşamak istediği için Berlin de yaşamaya başladı. 1778 – 1990 yılları arasında ‘Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü’nde (Central Institute for Physical Chemistry of the Academy of Sciences) eğitim gördü ve doktora derecesini 1978 yılında Fizikte almış oldu. Daha sonra ise kimyager olarak çalışmaya başladı ve Kuantum kimyası üzerine tez ve birçok makale yazdı. 9 Kasım 1989 yılında Berlin duvarı çöktüğü zaman, Dr. Angela Merkel Bilim akademisinde (Academy of Sciences) çalışmaktaydı. Berlin duvarının çökmesinin ardından büyüyen demokrasi hareketiyle beraber Demokratischer Aufbruch Partisi’ne girerek, politikaya atıldı.

Merkel ve Fizik

Merkel’e yönetilen teorik fiziği öğrenmek ile ilgili sorulara “Teorik Fizik beni çok fazla etkiledi. Einstein’ın Görelilik teorisi ile atom bombasının mucidi Robert Oppenheimer ve etrafındakilerinin ne düşündüğünü anlamak istedim.” cevabını vermiş ve fiziğe olan merak ve ilgisinin sebebini bu şekilde açıklamıştır.
Ayrıca Angela Merkel’in doktora tezinin başlığı şu şekilde başlamaktadır. “Basit bağlantı kopmasından kaynaklanan dağılma reaksiyonlarının mekanizması ve sabit hızlarının kuantum kimyası ve istatistiksel yöntemler temelinde hesaplanması…”

Bu başarılarla dolu hayatına son olarak şunu eklemek istiyorum. Almanya’nın 1871 yılında modern bir devlet olmasından sonraki ilk kadın Şansölyesi Angela Merkel’dir ve II. Dünya savaşından beri en genç Alman şansölyedir. Şu anda ise 2013 yılından beri Almanya Sosyal Demokrat Partisi ile Büyük Koalisyon Şansölyesi olarak Almanya’yı yönetmektedir.

Yazan: Derya Altuğ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*