Fosil Avcısı Mary Anning Kimdir ve Ne Yapmıştır?

Fosil Avcısı Mary Anning Kimdir ve Ne Yapmıştır?

Ünlü bir İngiliz fosil avcısı olan Mary Anning, 21 Mayıs 1799’da İngiltere’de dünyaya geldi.

İngiltere’de yaşadığı Dorset şehrinin yakınındaki kayalıklarda, Jura Dönemi’ne ait fosiller keşfetti. Anning alarca çabalayarak, dinozorlar zamanında yüzen bir deniz sürüngeni olan ilk fosili keşfetti.  Bulduğu bu fosile; “balık kertenkelesi” anlamına gelen Ichthyosaurus ismi verildi.

Daha sonralarında bir tür yüzen sürüngen ve uçan bir sürüngen fosillerini buldu. Fosilleri satmadan önce her bulguyu dikkatlice kaydetti. Anning, kadın olduğu ve yoksul bir geçmişe sahip olduğu için ciddiye alınmadı. Çünkü o dönemde bilim adamlarının varlıklı ailelerden geliyordu ve bilimin elit bir uğraş olduğu düşünülüyordu. Fakat o çalışmalarına devam etti ve bir çok fosilin peşine düşüp ortaya çıkardı. Başarısını tırnakları ile kazarak ispatladı.

Almanya dışında bulunan ilk pterosaur iskeleti; ve balık fosillerini de Anning buldu. Gözlemleri çok güçlüydü ve yürüttüğü düşünce yöntemi ile gözlemlediği alanlarda fosillerin olduğunu anlayabiliyordu. Modern kafadanbacaklılar gibi fosilleşmiş canlıları da ilk keşfedenlerden biriydi.

Bir muhalif ve bir kadın olduğundan 19. yüzyıl Britanya’sının bilimsel topluluğuna tam üye olamadı ve maalesef hayatının büyük bir bölümünde mali problemler ile geçti. Bir kadın olarak, Londra Jeoloji Derneği’ne katılmaya uygun değildi ve bilimsel katkıları için her zaman kredi alamadı. Ömrü boyunca yayınlanan tek bilimsel yazısı 1839 yılında Doğal Tarih Dergisi’nde yayınlandı.

1809 ve 1811 yılları arasında henüz 10-12 yaşlarındayken dinozor kalıntılarını bir bütün olarak keşfetmişti üstelik bu kalıntılar T-Rex fosiliydi. Bu keşfi sayesinde dünyanın ilk paleontolojisti unvanını kazanmıştı

Toprağı kazan ilk kadın olan Mary Anning, ancak 2010 yılında Kraliyet Topluluğu tarafından bilim tarihini en çok etkileyen 10 İngiliz kadın listesine dahil edildi.

Mary Anning, 24 yaşındaki kızına kazandığı madalyonunu vererek 9 Mart 1847’de 47 yaşında doğduğu şehirde hayata gözlerini yumdu.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*