Daha Fazlası

  Gebelik Testleri Nasıl Çalışır?

  Gebelik Testleri Nasıl Çalışır?

  Dünya üzerinde bilinen en eski gebelik testi M. Ö. 1350’de Eski Mısır’a kadar uzanır. Mısırlıların yaygın bir hamilelik testi ise buğday ve arpa tohumu üzerine işeyip beklemektir. Buğday önce filizlenirse kız, arpa önce filizlenirse oğlan olduğunu anlıyorlardı. 1963 yılında, küçük bir araştırma ile bu yöntem tekrarlandı ve gebelik tahmininde %70 doğrulukla sonuç verdiği kanıtlandı. Fakat bebeğin cinsiyetini tam olarak söyleyemiyor. Bilim adamlarının hipotezine göre ise testin çalışmasının sebebi, hamile kadınların idrarlarının daha fazla östrojen içermesi ve östrojenin tohumun hızlı büyümesine yardımcı olmasıdır.

  Antik Mısır'da hamilelik testi böyle yapılıyordu! - Olay Gazetesi Bursa

  Peki günümüzde kullandığımız hamilelik testleri nasıl çalışıyor?

  Reçetesiz gebelik testleri sadece tek bir şeyi tespit etmek için tasarlanmıştır, “HCG” adı verilen bir hormonu. (İnsan Karyonik Gonadotropini) HCG gebeliğin erken aşamalarında üretilir ve vücuda o ay rahim içi duvarını açmamasını söyleyen bir olayı başlatır. Gebelik ilerledikçe HCG hormonu plasenta oluşumuna katkıda bulunur ve bu sayede besinler, anneden fetusa aktarılabilecektir. İdrar şeridin açıkta kalan ucuna uygulandığında, gebelik testi başlar. Sıvı emici elyaftan yukarı doğru hareket ettikçe, her birinin ayrı önemli bir görevi olan üç ayrı bölgeden geçecektir. Sıvı birinci bölgeye yani reaksiyon bölgesine geldiğinde, Antikor denen Y biçimli proteinler HCG’yi üzerine çekecektir. Bu antikorlara boya moleküllerini aktive eden kullanışlı bir enzim bağlıdır. Ardından idrar Tüm AB1 enzimlerini toplar ve test bölgesine taşır. Sonuçların ortaya çıkacağı yer burasıdır.

  Erken gebelik testleri ne kadar güvenilir? Siz bebeğinizi ne zaman idrarda öğrendiniz? - KizlarSoruyor

  Bu bölgede daha fazla sayıda Y biçimli antikor mevcuttur. HCG’ye beş noktadan birinden bağlanırlar. Bilim adamları buna bir sandviç tahlili derler. HCG eğer mevcut ise, AB1 enzimi ile AB2 arasında sandviç yapılmış olur. Böylece boyayı aktive eden enzim işini yapabilecek, ve görünür bir desen oluşturacaktır. Eğer HCG yoksa idrar bu bölgelerde tutunmadan geçecektir. Son olarak ise ziyaret edeceğimiz bir durak kaldı, o da kontrol bölgesi. Her düzgün deneyde olduğu gibi, Bu adım da testin düzgün çalışıp çalışmadığını test eder. AB1 enzimleri HCG ile hiç karşılaşmadı mı? 1. bölge hormonla dolup taşınca, bağlanamamış AB1 enzimleri buraya mı taşındı ve daha fazla boya etkinleşti? Hiçbir desen görünmez ise bu testin hatalı olduğunu gösterir. Bu testler oldukça güvenilir lakin sandığımız kadar da mükemmel değiller. Örneğin, bazen yanlış negatifler sonuçlar ile (hamileyken hamile değil sonucu ile) karşılaşılabilir. Biraz daha detaya inmek gerekirse, HCG konsantrasyonları tespit için yeterince yüksek değilse döllenme sonrası, HCG seviyeleri her iki veya üç günde bir iki katına çıkar, bu yüzden bazen testin cevap vermesi için çok erken olabilir. Bazı içecekler de idrar örneğini sulandırabilir ki, bu yüzden doktorlar testi sabah ilk iş olarak yapmanızı önerirler. Öte yandan, yanlış pozitif, (hamile değilken hamile sonucu alma) HCG’nin başka kaynaklarından ötürü olabilir: Tüp bebek enjeksiyonları, dış gebelik gibi, veya rahim kanseri ile testis kanseri gibi bazı türler, bu testlerin bir erkeğe bile hamile sonucu vermesine sebep olabilir.

  Gebelikte Akıntı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey! - Bebek.com

  Bir kadının hamile miyim sorusuna cevap bulması için en iyi yer; doktor muayenehanesidir. Doktorlar da, hamilelik test kiti gibi HCG arıyor, fakat bunu daha duyarlı kantitatif testlerle yapıyorlar, bu da kanınızdaki HCG’nin tam seviyesini ölçebilecekleri anlamına geliyor. Eğer bir gebelik testi sonuçlarını bekliyorsanız, birkaç dakika bile sonsuzmuş gibi gelebilir. Ama bu kısa süre içinde bile, bilimsel metodolojinin gücüne şahit oluyorsunuz. Bu küçük çubuk, size bir soru sormanızı sağlayıp, kontrollü bir deney gerçekleştirip, sonrasında sonuçları analiz ederek orijinal hipotezinizi kontrol ediyor. Bilimin ve teknolojinin bize sağladığı bir mükemmel şeyse Mısırlılar gibi bir sonraki hasata kadar beklemek zorunda da olmamamız ve birkaç dakika içerisinde sonuca yüksek güvenirlik ile ulaşmamızdır.

  Hamilelik testi ne zaman, nasıl yapılır? Tek ve çift çizgi ne anlama gelir?

  Bilimin önemini bir kez daha anlamış oluruz umarım 😊.

  Gebelik Testi Çeşitleri Neler?

  HCG’nin varlığı, aşağıdaki şekillerde tespit edilebilir:

  İdrarda gebelik testi. Bu test idrarınızda HCG olup olmadığını saptar. Tüm gebelik testleri idrarınızdaki HCG’yi tespit eder, fakat kullanım şekilleri ve bekleme zamanları, markalar arasında farklılık gösterebilirler. Bazı markalar diğerlerinden daha hassas bir şekilde tespit yapabilir. İdrar testini doktorunuza da yaptırabilirsiniz. Bu alternatif elbette doktorunuz sizi testi nasıl yapacağınız ve sonuç konusunda bilgilendireceğinden dolayı daha avantajlı olabilir.

   Kanda gebelik testi. Bu test, eve götürüp yapabileceğiniz rutin bir ölçüm olmadığından ve pahalı olacağından, ancak doktorunuza yaptırabileceğiniz bir testtir. Kan testi, idrar testi gibi hemen sonuç vermez hatta bazen 1 günden fazla zaman alabilir . Ancak daha hassas tespit yapabilir hatta döllenmenin hemen 9-12 gün sonrasında bile sonuç verebilir. İki çeşit kanda gebelik testi bulunur: kandaki tam HCG miktarını ölçen kantitatif kan testi ya da beta HCG testi ve kanınızda HCG bulunup bulunmadığını belirleyen kalitatif kan testi mevcuttur.

  Prp Tüp bebek | Prof. Dr.Bülent TIRAŞ

  KISACA,

  Gebelik testleri; döllenmiş yumurtanın ana rahmine düşüşünü takip eden birkaç gün içinde rahim duvarına yerleşmesinden sonra şekillenmeye başlayan plasentada üretilen ve HCG (İnsan karyonik gonodotropin) olarak bilinen bir gebelik hormonunu tespit ederek çalışır. Bu hormon, gebeliğin ilk 3 ya da 4 ayında çok yüksek seviyelerde üretilmeye devam eder. Vücudunuzu gebeliği sürdürmesi için uyaran hormon, idrar ve kanda tespit edilebilir.

  Yazan: Cemil KIRAÇ

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  Çılgın Fizikçiler
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: