Genç Yaşta Bunama; Psödodemans

Genç Yaşta Bunama; Psödodemans

Demans (halk arasındaki adıyla bunama) beyindeki işlevlerin yetersizliği halinde meydana gelen bir takım semptomlar için kullanılan bir teridir. Demans hatırlamayı ve iletişim kurmayı zorlaştırır. Demans % 99 oranında 65 ve üstü yaşlarda görülmektedir. Çok nadiren daha erken yaşlarda rastlanma ihtimali olabilir ancak sıklıkla benzer semptomlar gösteren genç hastalarda yalancı bunama (psödodemans) görüldüğü saptanmıştır.

Psödodemans depresyonun yol açtığı bir unutkanlık tablosudur. Hormonal ve yahut başka bir fizyolojik patolojinin semptomu olmadığına dair sonucu gerekli tetkikler yapıldıktan sonra elde etmiş olmak akla psikolojik bir unutkanlık durumunu getirir. Genç yaştaki hastalarda çoğunlukla fizyolojik patolojinin değil de depresyonun yol açtığı bir unutkanlık semptomu görülür. Psödodemans, dikkat ve konsantrasyon eksikliğinin ön planda olduğu, isimlerin, yapılacak işlerin unutulması ile karakterize bir hastalık tablosudur veya buna yalnızca hastalığın beraberinde gelen bir semptomdur diyebiliriz. Kişi daha önceden kolaylıkla yerine getirebildiği günlük aktivitelerini yerine getirememeye başlar. Bu durum zamanla, kişinin yaşam kalitesinde, ikili ve sosyal ilişkilerinde bozulmalara neden olabilir. Kişinin iş yaşantısında ciddi zorluklara yol açabilir.

Zihinsel fonksiyonlarda bozulma olması (dikkat eksikliği, unutkanlık vb.) depresyonun temel belirtilerinden biridir. Depresyonda ve beraberinde getirdiği belirti olan yalancı bunamada gerçek bellek yitimi olmaz, psikomotor yavaşlamaya (zihinsel ve fiziksel yavaşlama) ve bunaltıya bağlı geçici dalgınlıklar, unutkanlıklar olur.

Demanstan farklı olarak psödodemans tedavi ile düzelir. Ancak, orta ve ileri yaşlardaki tedavi edilmemiş depresyona bağlı gelişen unutkanlık ve dikkat eksikliğinin gerçek bir demans tablosuna da dönüşebilme ihtimali vardır. Bu sebeple ivedilikle yapılacak depresyon tedavisi tablonun tamamen iyileşmesini sağlayabilir.

Yazan: Gözde ADIYAMAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*