Genel Kültür Bilgileri 11

Genel Kültür Bilgileri 11

– Her yıl milyonlarca insana kanser teşhisi konuluyor ve her yıl 9 milyon insan kanserden ölüyor.

– Gökbilimciler, dünyaya sadece 1000 ışık yılı uzaklıkta bir kara delik keşfettiler. Bu güneş sistemimizde şimdiye kadar keşfedilen en büyük kara delik. Kütlesi, güneşimizin 4 katı.

– Damarlarımdaki kan sanıldığının aksine daha çalkantılı akıyor. Şimdiye kadar kanın insan vücudunda eşit bir şekilde dolaştığı varsayılıyordu. Sırf bu yüzden düzensiz kan akışı, arteriyoskleroz gibi birçok kardiyovasküler hastalıkla ilişkilendiriliyordu. Şimdi ise araştırmacılar zaten kanın çok daha çalkantılı aktığını keşfettiler. Bu da teşhis ve hastalık tanılarının tekrar gözden geçirilmesini gerektiriyor.

– İngiltere, Leicestershire’daki Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırma Merkezi Başkanı Jim Horne’ ün yaptığı araştırmaya göre, kadınların erkeklerden daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Çünkü kadınlar, erkeklere oranla gün içinde beyinlerini çok daha fazla kullanmaktadır.

– Biz insanlar için seks sadece bir üreme olarak yapılmaz. İnsanlar dışında sadece cüce şempanzeler ve yunuslarda eğlenmek için seks yaparlar. Geriye kalan bütün canlılar nasıl bir eğlenceyi kaçırdıklarından habersiz yaşarlar.

Genel Kültür Bilgileri 11

– Amerika Birleşik Devletleri’nde 2012 yılından beri, intihar ederek ölen asker sayısı çatışmada ölenlerden daha fazladır.

– Akıllı insanların en belirgin özelliklerinden biri, çevrelerindeki kişilerden kolaylıkla olmaları, ancak gereksiz konuşmalardan kaçınmak için hiçbir şey söylememeleridir.

– Sarımsağın nefesimizi kötü kokutmasının sebebi,  sarımsaktan gelen kükürtlü allisindir. Allisin stabil değildir. Onun için koku oluşturan disülfidlere ve trisülfidlere dönüşür.

– Yeşilin bol olduğu bir ortamda büyümek sağlıklı beyin gelişimine katkı sağlar.

– Uçakların çoğunun beyaz olma sebebi şudur : Beyaz boya özellikle büyük miktarda güneş ışınımını ve dolayısıyla ısı radyasyonunu geri yansıtır. Koyu renkler ise güneş ışınlarından gelen ısıyı emer ve uçağın daha hızlı ısınmasına sebep olur. Koyu renk uçak yapıldığında, bu sorunu gidermek için daha güçlü bir soğutma sistemi kullanılması gerekecek. Bu da yakıt tüketimini artıracak ve dolayısıyla uçuş maliyetleri de artacaktır.

– Dünyanın uydusu Ay,  Güneş sistemimizde ki en büyük 5.ci Ay’dır.

– Yalan söylemek sadece kötü bir davranış değildir. Aynı zamanda aldatma, kandırma evrimimizin bir ürünüdür ve beynimizi hem uyarır hemde zorlar.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak :Fakttauglich 

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: