Genel Kültür Bilgileri 12

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 12

Gözlerinizi oluşturduktan sonra desen ve lekeler görebilirsiniz. Bunun sebebi, gözlere uygulanan baskı ve sürtünme dolayısıyla, gözlerden beyne sinyaller gönderen retina gangliyon harekete geçer. Bu ışık algılarımıza da fosfen denilir.

– Dünyadaki oksijenin %20 ‘si Amazon yağmur ormanlarında üretilmektedir. Bunun için Amazon yağmur ormanlarına dünyanın akciğeri akciğeri denilir.

– ABD ordusu kısa sürede kalabalık içinde aradığı şahsı kalp atışlarından tanımlayacak bir proje üzerinde çalışıyor. Yüz analizi ve yürüyüşten şahsı tanıma artık uzun yıllardır mümkün olmaktadır.

– İnsan vücudunda dünyadaki bütün insanların sayısından çok daha fazla bakteri vardır. Dünyadaki insan sayısı yaklaşık 7,9 milyar. İnsan vücudundaki bakteri sayısı yaklaşık 30 trilyondur.

Genel Kültür Bilgileri 12

– Kuzey Hindistan’ın Kharkhoda köyünde Ramjit Raghav 96 yaşında baba oldu. Böylece dünyanın en yaşlı, yeni doğmuş bir çocuğun babası oldu. Bu performansının sırrı sorulduğunda, Hintli Raghav, Tanrının iradesi, badem, tereyağı ve sütten oluşan diyeti sayesinde olduğunu dile getirdi. İleride daha çocuk sahibi olmak isteyip istenmediği bilinmiyor.

– İngiltere Kraliyet ailesinin üyelerinin Monopoly oynamasına izin verilmiyor. Sebebi ise, bu oyunun çok fazla tartışma potansiyeli içermesi, gösteriliyor.

– Az mı, çok mu uyuyanlardansınız? Bu duruma sizin kendiniz değil bir geniniz karar veriyor. 10.cu kromozomda bulunan özel bir gen “ADRB1-Geni” birisinin az mı yoksa çok mu uykuya ihtiyacı olduğuna karar verir.

– İnsanoğlunun varlığı, tüm dünya tarihinin yalnızca %0,006’sıını oluşturur.

– Su, üç farklı halinin hepsinin doğal olarak oluştuğu tek kimyasal bileşiktir. Bunlar : 

Su olarak Sıvı hal,

Buz olarak Katı hal,

Buhar olarak Gaz halidir.

– Düşünceleriniz sizi uyanık tuttuğu için gece uyuyamıyorsanız, sadece kalkıp bunları bir kağıda yazın. Bu şekilde zihniniz sakinleşecek ve daha iyi uyuyacaksınız.

– Bir hamamböceği kafası olmadan dokuz gün yaşayabilir. Bunun sebebi : Hamamböceğinin sinir sisteminin bir kısmı kafasındadır ancak beyni vücudundadır. Onun için hamamböceğinin en büyük kaygısı kafasının kopması değil, açlık ve sussuzluktur. 

Bir insan ömrü boyunca gece uyku esnasında, farkında olmadan yaklaşık on örümcek ve yetmiş böcek yer.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak :Fakttauglich 

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*