Genel Kültür Bilgileri 20

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 20

– Güneş sistemimizdeki gezegenlerin çoğu sadece bir teleskopla görülmez.  Çıplak gözle Merkür ve Venüs şafakta ve alacakaranlıkta görülebilir, Mars kırmızımsı rengi sayesinde hızlı bir şekilde tanımlanabilir ve Jüpiter ve Satürn gökyüzünde nispeten hızlı hareket eden parlak yıldızlar gibi görünür.

– Paruresis terimi, “utangaç mesane” olarak da bilinen bir fobiyi tanımlar.  İnsanlar yatalak dahi olsalar başkalarının yanında idrar yapamazlar.  

– Köpekler nemli bir buruna sahiptir çünkü kokulu maddeler nem içinde daha iyi çözünür ve bu nedenle daha hassas algılanır.  

– Galaksimizde her yıl yaklaşık 2 ila 5 yeni yıldız doğar.  Ek bilgi olarak, galaksimizdeki toplam yıldız sayısının 200 milyar civarında olduğunu da söyleyelim .

– Hâlâ dünyanın bazı yerlerinde ölüm cezası için kullanılan ölümcül iğne, çoğunlukla narkotik, kas gevşetici ve potasyum klorür kombinasyonudur.  Narkotik, mahkumu bilinçsiz hale getirir ve yüksek doz nedeniyle genellikle kendi başına ölümcüldür.  Kas gevşetici ikinci olarak verilir ve iskelet ve solunum kaslarını felç eder.  Üçüncü bileşen olan potasyum klorür, sonuçta her durumda kalp durmasına neden olur.

Genel Kültür Bilgileri 20

– Çikolata, köpekler, kediler ve diğer hayvanlar için zehirlidir çünkü metabolizmaları çikolatada bulunan teobromini parçalayamaz.  Teobromin, sinir sisteminin aşırı uyarılmasına neden olur, bu da şiddetli sinirliliğe ve hatta ölüme bile yol açabilecek bir kalp çarpıntısına yol açar.  

– Bir astrofizikçi “randevuyu” romantik bir randevu olarak algılamaz. Onun için randevu denildiğinde, uzayda iki füze arasında hedeflenmiş bir karşılaşma olduğunu düşünür.

– Sülfür hekzaflorürü (SF) soluduğunuzda şeytani derin bir ses elde edersiniz.  Helyumun zıt etkisine neden olur, çünkü SF, havadan daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir, bu da konuşma sırasında daha yavaş basınç dalgalanmaları olduğu, ses dalgalarının frekansının daha düşük olduğu ve dolayısıyla sesin de daha düşük olduğu anlamına gelir.

– Nike, yakında doktorlar ve hemşireler için özel olarak geliştirilmiş spor ayakkabılarını satışa sunacak.  Hastanedeki uzun vardiyalar ve kat edilen uzun mesafeler gibi ağır çalışma koşullarına göz önüne alarak dayanıklı özel bir üretim gerçekleştirdi.  Ayakkabının dış kaplaması, dışarıdan gelebilecek sıvıların nüfuz etmesini de engelliyor.  Nike bu üretimden elde edeceği kazancı, OHSU Doernbecher Çocuk Hastanesine bağışlama kararı aldı.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*