Genel Kültür Bilgileri 21

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 21

– Kan basıncı iki değerde verilir. Yüksek olan değer, kalp damarlara kan pompaladığında hakim olan basıncı gösterir.  Düşük olan ikinci değer ise, kanın kalbe geri akarken altında kaldığı basıncı gösterir.

– Fotosentez sırasında birçok bitki, bizim için görünmeyen ışık biçimlerinde fazla enerji yayar.  Bu nedenle, dünyanın bitki büyümesi özel kameralarla uzaydan gözlemlenebiliyor.

– Sığır eti ve süt ürünlerine sahip olmak güzel de ineklerin sindirim sistemi büyük miktarlarda havaya zarar veren gazlar üretiyor. Kiel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir çalışmada inekler için bir tür emisyon testi gerçekleştirdi.  Hayvanlara, kök kütleleri daha fazla CO2 bağlayan, daha az gübre gerektiren ve çok enerji sağlayan 7 farklı bitkiden oluşan bir diyet verdiler.  Sonuç: İneklerin metan gazı emisyonları % 20 azaldı. 

– Güneş ışığının, çekirdekten güneşin yüzeyine kadar ulaşması 170.000 yıl sürer. Güneşin yüzeyden dünyaya gelmesi için ise 8 dakikaya ihtiyacı vardır. Neden güneşin çekirdeğinden yüzeyine kadarki yolculuğu çok uzun sürüyor? Çünkü çekirdekte trilyonlarca atom oluştuktan sonra devamlı çarpıştıkları için yolları saptırılır ve bundan dolayı yol, çok daha uzun sürer.   

Genel Kültür Bilgileri 21

– BMW son zamanlarda ışığın % 99’unu “yutan” ve bu nedenle koyu siyah görünen bir boya kullanarak gösteri arabası üretti. “En yoğun siyah boya ” aslında uzay yolculuğu için geliştirildi. Bu en yoğun siyah boyayla s kaplı teleskopların mercekleri ışığı dağıtmaz, bu da uzak galaksiler gibi soluk nesneleri gözlemlemeyi zorlaştıran yansımaları önler.

– “Vantablack” malzemesi nesneleri o kadar siyah yapar ki neredeyse görünmez hale getirir. Nesnelerin yalnızca ana hatlarını görebilirsiniz.  Bir ormandaki ağaçlar gibi yan yana dikey duran karbon nanotüplerden oluşur.  Işık bunlar tarafından neredeyse tamamen emilir ve yansıtılmaz, böylece kaplanmış nesneler koyu siyah görünür.

– Odlinfo.bfs.de web sitesinde, Almanya’daki 1.800 ölçüm noktasından yerel radyoaktif radyasyon dozlarının ölçümlerini görebilir, böylelikle bulunduğunuz yerin radyasyon seviyesi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ölçüm probları, iki Geiger-Müller sayaç tüpünden ve değerlendirme elektroniklerinden oluşur.  Site, Federal Radyasyondan Korunma Dairesi’e aittir.

– Gökbilimci Wilhelm Herschel, 13 Mart 1781’de Uranüs gezegenini keşfetti. Antarktika ancak 39 yıl sonra, 1820’de keşfedildi.

– Dünyanın en büyük radyo teleskopu olan Çin’deki “FAST”, diğer şeylerin yanı sıra dünya dışı yaşamı aramak için kullanılıyor.  Ana aynanın çapı 500 m’dir.  Teleskobun elektromanyetik radyasyonla çalışmasını aksatmamak için 9.000 kişinin olduğu teleskoba yakın yerleşim yeri tamamen boşaltıldı.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

1 geri izleme / bildirim

  1. Genel Kültür Bilgileri 21 – 💫 Meritokrasi Topluluğu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*