Genel Kültür Bilgileri 22

Genel Kültür Bilgileri 22

– Tardigrad, dünyadaki en dayanıklı hayvan olarak kabul ediliyor.  Yemeden içmeden  uzay boşluğunda bile 30 yıl yaşayabilir.  Araştırmacılar, güneş ölene kadar bu hayvanın ölmeyeceğinden emin gibiler.

– Helyum, evrende en çok bulunan ikinci elementtir.  Ancak yeryüzündeki helyum yetersizdir.  Çünkü ; Dünyanın yerçekimi, bu uçucu elementi atmosferde tutmak için yetersizdir.  Dolasıyla istemeden de olsa Helyum gazımızı, uzaya veriyoruz.

– Bir yudum suda (40 ml’lik su) yaklaşık 1.336.000.000.000.000.000.000.000  (bir katrilyon üç yüz otuz altı trilyon) molekül vardır.  

– Lancaster ve Oxford Üniversitelerindeki araştırmacılar, dünyanın en küçük gitarını, karbon nanotüplerden telleri olan bir nano gitarı yaptılar.  Gitarın teli normal bir gitar telinden 100.000 kat daha ince. İp parmaklarla değil, tek tek elektronlarla titreyecek şekilde yapılmıştır.  İp o kadar incedir ki, ultrasonik aralıkta çok yüksek, duyulamayan bir frekansta titreşir,

– TU Dresden’de (gıda) kimyagerleri bir üniversite laboratuvarında bira fabrikası kurdular.  Hatta bira yakında satılacak.  Kurucular, “Tarifler bilimle yakın bağlantılı olarak oluşturuldu” diye vurguladı.

– Pepsi’nin adı muhtemelen sindirim enzimi olan pepsin’e kadar uzanmaktadır.  O zamanlar bu enzim, içeceğin bir bileşeniydi . Üretici, büyük ihtimalle içeceğin sindirime iyi geldiğinin reklamını yapmak için bu adı kullandı.

Genel Kültür Bilgileri 22

– Elon Musk bazı gökbilimcilerle tartışmaya girdi. SpaceX patronu, İnternet’e küresel erişim sağlamak için uzaya yaklaşık 30.000 mini uydu fırlatmak istiyor.  Gökbilimcilere göre, mini uydular gökyüzünde parlak görünürler ve uzayı keşfetmek için Dünya’daki sayısız teleskopun görüşünü kısıtlayabilirler. Açıkçası, bu uyduların fırlatılması bir felaket olacak çünkü gökyüzü bir daha asla aynı olmayacak.  Okyanustaki plastik çöp çorbasından sonra şimdi uzayı çöplüğe döndüreceğiz. Ne zaman duracağız?

– Sinestezi, beyindeki belirli bir ağdan kaynaklanan genişletilmiş bir algılama biçimidir.  renkler, rakamlar veya tonlar, harfler doğru hissedilebilir veya kelimelerin tadına bakılabilir.

– Körlük ve sağırlık herkes tarafından bilinirken, koku alma duyusunun kaybı olan anosmi büyük ölçüde bilinmemektedir.  Etkilenenler de benzer şekilde acı çekiyor: Sosyal yaşamları dezavantajlı hale gelebiliyor ve depresyona neden olabiliyor.

– Güneş sistemimizde kütleçekimsel etkilerden dolayı 9. gezegen olması gerektiği kesindir.  İki astrofizikçi şimdi tamamen yeni bir olasılık önerdi: Ya Gezegen Dokuz bir gezegen değil de küçük bir kara delik ise?

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

İlgili Yazılar

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: