Genel Kültür Bilgileri 24

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 24

– Bu yıl, Nobel Fizik Ödülü üç bilim insanına gidiyor.  84 yaşındaki James Peebles, Big Bang’den günümüze kadar evrenin tarihi üzerine yaptığı araştırmalarla onurlandırıldı.  Michel Mayor ve Didier Queloz, 1995 yılında güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde dönen ilk dış gezegenin keşfinden dolayı onurlandırıldı.

– İnsanların varlığı ile T-Rex arasında, T-Rex ve Stegosaurus arasında olduğundan daha az zaman vardır.  İki tür dinozorun çoğunlukla dinozor filmlerinde birlikte gösterilmesi bir hatadır.

– “Kara deliklerin saçı yoktur. “ Bu, fizikçi John Wheeler’ın (saçsız teoremi) ünlü bir teoremidir.  Şöyle diyor: Kara delikler kütle, açısal momentum ve elektrik yükü ile karakterize edilir.  “Kıl olmaması” ile kara deliklerin çok az özelliği olduğu ve hiçbir detayı olmadığı kastedilmek istenmektedir. Tıpkı kel insanların saç modelleri ile ilgili detaya ihtiyaç duymadığı gibi 

– Kutup ayıları, kızılötesi kameralara neredeyse hiç görünmezdir.  Çünkü; 10 cm kalınlığındaki yağ tabakası ve kürk ayıyı soğuğa karşı o kadar iyi izole eder ki, çok az ısı radyasyonu (kızılötesi radyasyon) ayının vücudunu terk eder.  İzolasyonun dezavantajı ise : Ayı, kısa bir koşudan sonra bile aşırı ısınma tehdidiyle karşı karşıya kalır.

Genel Kültür Bilgileri 24

– Dünya okyanusları birkaç milyon ton altın içeriyor.  Bununla birlikte altını deniz suyundan, çıkarmanın yüksek maliyeti nedeniyle, kârsız bir çabadır.

– “Scientists for Future” logosu, Küresel Isınma Çizgilerini gösterir. Her çizgi, belirli bir yılın ortalama sıcaklığını temsil eden bir renkle işaretlenmiştir. Renk ne kadar kırmızı olursa, yılın ortalama sıcaklığı o kadar sıcaktır. Renk paletleri 1,35 ° C’den itibaren sıcaklık farklarını temsil ediyor.

– Güneş sistemimizdeki en büyük ay olan Ganymede, güneş sistemindeki en küçük gezegen olan Merkür’den daha büyüktür.

– İnfüzyon için tuzlu çözelti yerine hindistan cevizi suyu kullanılabilir.  Hindistan cevizi suyu kirlilik ve bakteri içermez ve ayrıca izotoniktir.

– Bir gezegenin kütlesi ile atmosferinin kimyası arasında bir ilişki vardır.  Bir gezegen çok büyükse (Jüpiter, Satürn), hidrojen veya helyum gibi hafif gazları tutabilir.  Bununla birlikte, bir gezegen daha küçükse (Dünya Venüs gibi ), hidrojen ve helyum atmosferden kaçar.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

 

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*