Genel Kültür Bilgileri 25

Genel Kültür Bilgileri 25

– Bir gezegenin kütlesi ile atmosferinin kimyası arasında bir ilişki vardır.  Bir gezegen çok büyükse (Jüpiter, Satürn), hidrojen veya helyum gibi hafif gazları tutabilir.  Bununla birlikte, bir gezegen daha küçükse (Dünya Venüs gibi ), hidrojen ve helyum atmosferden kaçar.

– Olgun muzlar UV ışığı altında mavi renkte parlar.  Bundan sorumlu olan flüoresan madde, yeşil ve olgunlaşmamış olan muzun klorofilinin, parçalanmasının bir ürünüdür.

– Ateşli silahlar uzayda da ateşlenebilir.  Çünkü; Bir silahın namlusundaki patlamayı tetikleyen oksitleyici madde, halihazırda tozun içinde bulunduğu için havadan oksijen gerekmemektedir.

– Şehir kargalarının, doğada yaşayan kargalardan daha yüksek kolesterolü vardır.  Bunun nedeni, insanlar tarafından uygunsuz bir şekilde atılan ve kargalar tarafından yenen sağlıksız yiyecekler olduğu düşünülüyor.

– Dört milyar yıl önce yeryüzü o kadar sıcaktı ki yağan su hemen buharlaştı.  Bu nedenle yüz milyonlarca yıl boyunca aralıksız yağmur yağdı.

– Bilim kurgu gibi görünen şey, Einstein tarafından kanıtlanmış bir keşiftir.  Ağır nesnelerin yakınında zaman daha yavaş geçer.  Amuda kalkmadığınız sürece ayaklarınız toprağa başınızdan daha yakındır ve bu nedenle ayaklarınız için zaman daha yavaş geçer. Çünkü ağır nesneye yani toprağa ayaklar, baştan daha yakındır.

– “Kendi kendine bira üretme sendromu”, vücutta aşırı mayaların biriktiği nadir bir bağırsak hastalığıdır.  Karbonhidratları alkole dönüştüren vücudun kendisi sanki bira fabrikası kurmuş gibidir.

Genel Kültür Bilgileri 25

– Openstax.org ücretsiz indirebilmeniz  için çok sayıda uzmanlık kitabı sunmaktadır.  Astronomi, kimya, fizik, biyoloji ve matematik edebiyatı buna dahil.  Ders kitapları uzmanlar tarafından yazılmıştır ve Bill Gates’e ait olan (kar amacı gütmeyen bir kuruluş) tarafından finanse ediliyor.

– En büyük insan hücresi, bir kadının yumurta hücresidir.  Öte yandan, insandaki en küçük hücrelerden biri, erkeğin sperm hücresidir.

– Antarktika’daki tüm buz eriyecek olsaydı, dünyada deniz seviyesi yaklaşık 58 metre yükselirdi.

– Güneş şimdi yok olsaydı, yeryüzünde 8 dakika sonra hava kararırdı, bir hafta sonra okyanus yüzeyleri donardı ve on yıl sonra oksijen kar olurdu.

– Bir organ bağışı için organ çıkarıldıktan sonra, organlar zarar görmeden ancak ortalama olarak yarım gün saklanabilir.  Bu yüzden nakil çok hızlı yapılmalıdır.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: