Genel Kültür Bilgileri 26

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 26

– Jeologlar, 1971’de Türkmenistan’da doğal gaz için sondaj yapmaya başladı.  Zemin ve sondaj ekipmanı bir huni gibi çöktü ve ardından yerden gaz çıktı.  Gazın hızla yanması için işçiler onu yakmaya karar verdi.  O günden beri zemin 48 yıldır yanıyor.

– Satürn halkaları en ince noktalarında sadece 10 metre kalınlığındadır.  Toz, buz ve kayalardan oluşurlar.

– Dünyanın ortalama sıcaklığı arttığında, atmosferde bulunan enerji kaçınılmaz olarak artar. Bununla birlikte, ortamda daha fazla enerji varsa, bu enerji de hava olaylarına dönüştürülebilir.  Bu nedenle, daha sıcak bir dünyada daha fazla gök gürültülü fırtına, daha fazla fırtına ve daha fazla dolu ve havayolu yolcularını sarsacak daha fazla türbülans olacağını bilmeliyiz.

– Galaksimizde 463 milyar kilometre uzunluğunda bir alkol bulutu (metanol) vardır.  Bu keşiften önce, yıldızlar arası uzayda kompleks moleküllerin oluşmadığına inanılıyordu.  Şu anda yaklaşık 180 organik molekül keşfedildi.

Genel Kültür Bilgileri 26

– Aslında, asla hiçbir şeye dokunamıyoruz .  Çünkü; Elektronların elektrostatik itilmesi bizi, bunu yapmaktan alıkoyar.

– En açık sarışından en koyu siyaha kadar tüm saç renkleri yalnızca iki molekülün karışımından oluşur: Açık saçta baskın olan feomelanin ve koyu saçta baskın olan eumelanindir.

– Araştırmacılar ilk kez, yaşamın yaratılması için en önemli iki koşulu yerine getiren bir dış gezegen bulmayı başardılar: K2-18b gezegeni, ana yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunuyor ve Hubble uzay teleskopu atmosferindeki suyu tespit edebildi.  

– Ortalama bir litre deniz suyu 7 çay kaşığı (35 g / l) tuzu bünyesinde barındırır.

– Lazerle dövme silme işleminde lazer ışığı önce cilde nüfuz eder ve ardından dövmenin renk kristalleri tarafından emilir.  Emilen enerji kristallerin patlamasına neden olur. Böylelikle küçülürler ve vücut tarafından “yıkanabilir” hale gelir. Ancak renk tamamen kaybolmaz. Genellikle lenf düğümlerinde birikir ve hatta bazen kanserojen maddelere dönüşür.

– 50 ml su 50 ml etanol (alkol) ile karıştırılırsa, bardakta 100 ml değil 97 ml sıvı olacaktır.

– Playstation’da bir zombi oyunu olan “The Last of Us” in yaratıcıları, parazitik mantar Ophiocordyceps unilateralis’ten ilham aldıklarını belirttiler.

– Akasya ağacı, bir zürafa tarafından ısırıldığında haberci madde olarak eteni salgılar.  Bunu, zürafalar tarafından yenilmemek ve komşu ağaçları uyarmak için kullanıyor.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*