Genel Kültür Bilgileri 27

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 27

– Bose-Einstein yoğunlaşması, ilk olarak 1998’de oluşturulan ve binlerce atomun tek bir makroskopik kuantum nesnesi oluşturmak için birleştiği fiziksel bir durumdur.  Parçacıkların hepsi düşük sıcaklıklarda aynı enerji seviyesine sahiptir ve bir tür “süper atom” oluşturmak için birleşirler.

– Merkür, Güneş’e en yakın gezegen olmasına rağmen, Venüs daha sıcaktır.  Bunun nedeni Venüs’ün yoğun atmosferinde güçlü bir sera etkisi yaratan gazlardır.  Öte yandan Merkür, neredeyse hiç enerji depolayamaz çünkü çok ince bir atmosfere sahiptir.

– Kimyasal yapılar birbirine sadece kimyasal bağlarla değil, aynı zamanda mekanik kilitleme yoluyla da bağlanabilir.  Örneğin “Olympiadan”, Olympia logosu gibi birbirine kenetlenmiş (atomik) beş halkadan oluşan mekanik olarak birbirine kenetlenmiş bir moleküldür.

– Werner sendromu, etkilenenlerde hızlı bir yaşlanma sürecine yol açar.  Genetik bir kusurdur. Yetişkinliğin ilk yıllarında ince, kireçlenmiş cilt, pigmentasyon, beyaz saç ve kas yıkımına yol açar.

Genel Kültür Bilgileri 27

– Hamburglu simyacı Henning Brand, baz metalleri altına çevirmesi beklenen bir madde olan “Felsefe Taşı” nı ararken 1669’da insan idrarını kaynattı. Brand idrardaki fosfatı düşürdüğünde tamamen farklı bir şey buldu: Önemli bir kimyasalı keşfetti  ve bu Fosfor elementiydi.

– Japonya’nın Minamata şehrinde, 1956’dan 1978’e kadar nüfusta çok sayıda zehirlenme belirtisi meydana geldi.  Bunun nedeni, endüstriyel atık su olan balıklar yoluyla nüfus için ana besin kaynağı haline gelen inorganik cıva bileşikleriydi.  Çok geç keşfedilen cıva zehirlenmesinin nedeni yıllar içinde yaklaşık 3.000 ölüm ve 10.000 yaralanmaya yol açtı.  Sonuç olarak, Cıva Emisyonlarını Azaltmak için Minamata Sözleşmesi 2013 yılında kabul edildi.

– Carrington Olayı 1859’da meydana geldi: Son 500 yıldaki en güçlü güneş patlamalarıydı. O kadar büyüktü ki, kuzey ışıklarının Roma, Havana ve Hawaii’de bile görüldü.

– “Işık alerjisi”, ışığa karşı son derece acı verici bir duyarlılıkla sonuçlanan metabolik bir bozukluktur – etkilenenlerin güneş ışığından kaçınması gerekir.  Genetik bir kusur, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yeterli demir iyonunun katılmadığı anlamına gelir.  Demir iyonları içermeyen  protoporfirin 9, güneş radyasyonunun bir kısmını bünyesinde absorbe edebilir ve böylece dokudaki yapılara saldıran ve onları yok eden oksijen radikalleri oluşturabilir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

1 geri izleme / bildirim

  1. Genel Kültür Bilgileri 27 – 💫 Meritokrasi Topluluğu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*