Genel Kültür Bilgileri 28

– Feromonlar, omurgalıların bezleri aracılığıyla çevreye salınan kimyasal habercilerdir.  Türe özgüdürler ve son derece düşük konsantrasyonlarda bile potansiyel bir eş bu kokuyu alır.  Androstenon bu feromonlardan biridir.  Domuzlar tarafından üretilir ve dişi domuzlar içgüdüsel olarak onu koklayarak eş adaylarında ararlar.

– Katı, sıvı ve gaz formlarına ek olarak, plazma durumu “dördüncü fiziksel durum” olarak adlandırılır.  Plazma evrende nadir değildir: Gözlemlenebilir maddenin % 99’u plazma olarak bulunur Plazmalar kısmen veya tamamen yüklü atomlardan veya moleküllerden (iyonlar) ve elektronlardan oluşur ve bu nedenle elektriksel olarak iletkendir.

– Nintendo Switch oyun konsolundaki hafıza kartları, çocukların konsolun parçalarını ağızlarına sokup yutmalarını önlemek için bilinen en acı madde olan denatonium benzoat içerir.  Acı madde sağlığa zararlı değildir.

Genel Kültür Bilgileri 28

– Bremen araştırmacıları, Mars ve Ay’a yapılacak gelecekteki görevlerde de uygulanabilecek bir uzay serası konsepti geliştirdiler.  Antarktika’da 13 metrekarelik tesis kurarak, test ettiler ve 9 ayda 270 kg sebze toplayabildiler.  Bitkiler toprak, gün ışığı ve böcek ilacı olmadan kapalı bir döngü içinde büyüdü. Bunun içinde kökler havada asılı bir şekilde bitkiler yetiştiridi ve büyümesi için gerekli olan su ve ek besin bitkiye püskürtüldü.

– Tiksotropi, bazı maddelerin mekanik etki altında sıvılaşma davranışını tanımlar.  Etkinin sona ermesinden sonra maddeler tekrar katılaşır.  Tiksotropik davranışın en ünlü örneği ketçaptır.

– Optimal vücut işlevi için kanın pH değeri 7,36 ile 7,44 arasındaki dar bir pencerede olmalıdır.  PH değerini sabit tutmak için kanda dört tampon sistemi vardır.  Tampon, asitler veya bazlar eklendiğinde pH değerini önemli ölçüde değiştirmeyen bir madde karışımıdır.  PH’daki küçük sapmalar bile yaşamı tehdit eden sonuçlar doğurabilir.

– Radyonüklid piller, çok uzun süre bakım gerektirmeden çalıştırılabildikleri için kutup bölgelerindeki uzay görevlerinde, uzak deniz fenerlerinde ve ölçüm istasyonlarında kullanılmaktadır.  Bozulduğunda termal enerji yayan ve daha sonra elektrik enerjisine dönüştürülen (örneğin bir termokupl yardımıyla) radyoaktif bir element içerirler.  

– Flaşlı fotoğraflarda kırmızı gözler, flaş ışığı kanla iyi beslenen kırmızı retinaya dik olarak çarptığında ortaya çıkar.  Yani temelde fotoğrafı çekilen kişinin kanını görürsünüz.

– Yeşil renkleri ile dünyamızın bitkileri, güneşimizin kendilerine en uygun dalga boylarını absorbe edecek şekilde adapte olmuştur. Farklı gezegenlerdeki bitkiler farklı renklere sahip olabilir, çünkü yıldızlarının, bizim güneşimizden farklı bir renk spektrumuna sahip olma ihtimali yüksektir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here