Genel Kültür Bilgileri 29

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 29

– Bir çocuğun gözbebeği flaşlı bir fotoğrafta kırmızı yerine belirgin şekilde beyazsa (lökokori), bu nadir görülen bir göz kanseri olan retinoblastomun bir göstergesi olabilir.  Göz merceğinin arkasında bir tümör büyüyor olabilir.

– 192 ülkenin katıldığı 1993 tarihli Kimyasal Silahlar Sözleşmesi (CWC), kimyasal silahların dünya çapında yasaklanmasını ve bu tür silahların mevcut stoklarının imha edilmesini düzenler.  Kötüye kullanımın önlenmesi için kimyasal ön ürünler de kontrol edilir.  Bu tür ön ürünleri belirli miktarlarda işleyen ve CWÜ tarafından kontrol edilen faaliyetler yürüten her şirketin raporlaması ve gerekirse denetlemesi gerekmektedir.

– Adli bilim adamları, bir cesedin ölüm zamanını vücuttaki larvaların türüne ve gelişimine göre belirler.  Farklı sinekler yumurtalarını bırakmak için farklı çürüme aşamalarını tercih ederler.  Adli tıp teknisyenleri, bir DNA testi kullanarak larva türlerinin de DNA’sını belirler. Sadece Orta Avrupa’da bu şekilde ayrı tutulan DNA’sı kayıt altına alınmış 8000 sinek türü vardır.

Genel Kültür Bilgileri 29

– Jüpiter, dünyanın koruyucu abisi. Çünkü; Jüpiter, yüksek kütlesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan kuvvetli yerçekimi ile dünyamıza doğru hızla gelen kuyruklu yıldızların yönünü saptırarak bizi (dünyayı) kuyruklu yıldız çarpmalarından korur.  Jüpiter olmasaydı kuyruklu yıldızlar Dünya’ya çok daha sık çarpacaktı.  Hatta, 7 Ağustos’ta, bir kuyruklu yıldızın Jüpiter’in yüzeyine çarptığı ve parlak bir ışık parlaması oluşturduğu gözlemlendi.

– Adli Tıp’tan ilginç bir haber; Almaya, Aşağı Saksonya’dan bir papaz, Ayağındaki botunda nadir bulunan karınca türü olan “odun karınca” türünün sadece bir örneği olduğu için 1997 yılında karısını öldürmekten suçlu bulundu.  Bir adli tıp uzmanı, karıncanın çok nadir bulunması nedeniyle yalnızca cesedin bulunduğu yerden gelebileceğini doğruladı.

– “Her yeniliğe balıklama atlamayın” sözünü doğrulayacak bir olay ; Radithor, 1932’ye kadar satılan ve damıtılmış suda çözünen radyum izotoplarından oluşan radyoaktif bir içecekti.  Üretici, bunun insanlara radyoaktif radyasyon yoluyla yeni ve çok daha fazla enerji vereceğiyle ilgili bolbol vaadlerde bulunmuştu.  Bunun yerine, tüketiciler radyasyon hastalığına yakalandı. Çoğu dişlerini kaybetti, kansere yakalandı ve öldü.

– Yeryüzünde yaklaşık 30.000 elma çeşidi vardır.  Sadece Almanya’da elma çeşidi 5.000 civarındadır. Her gün farklı bir elma çeşidi yerseniz, tüm çeşitleri denemek yaklaşık 82 yılınızı alır.  Ekonomik nedenlerden dolayı, Almanya’da piyasada yaklaşık 25 çeşit elma vardır.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*