Genel Kültür Bilgileri 30

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 30

– Bilim insanları, matematiğin gerçekten var olup olmadığı veya sadece insanlar tarafından icat edilip edilmediği konusunda hâlâ anlaşamıyorlar.  Soru şu ; Matematik yasalarının evrene sıkı sıkıya bağlı olup olmadığı veya insanların evreni iyi tanımlamak için tamamen resmi bir oyun icat edip etmedikleridir.  Eleştirmenler, uygun formüllerin tam olarak belirli bir soru için geliştirildiğini ve optimize edildiğini söylüyor, bu yüzden işte, matematik doğal olayları iyi tanımlıyor, diyorlar.

– Bilime yatırım uzun vadede de ülkelere büyük kâr sağlar. İşte bir örnek : Otomotiv mühendisliği ve makine mühendisliğinden sonra, kimya-ilaç endüstrisi Almanya’daki en yüksek cirolu üçüncü sektördür.  Kimya endüstrisi Almanya’da yaklaşık 400.000 kişiyi istihdam ediyor ve 2017’de yaklaşık 195 milyar € satış gerçekleştirdi.  Ayrıca, Alman BASF SE, dünyanın en büyük kimya şirketidir.

Genel Kültür Bilgileri 30

– Adli tıp teknisyenleri, kanlı bir yaralanmanın yeri hakkında ayrıntıları öğrenmek için kan sıçramalarının şekillerini kullanır.  Kan sıçramaları bir yüzeye dikey olarak, yani 80-90 ° ‘lik bir açıyla çarptığında, (yani düşme yüksekliği arttıkça) büyük çaplı dairesel bir şekle sahiptir.  20 cm gibi alçak bir yerden itibaren ise damla tırtıklı bir kenar oluşturur.  20-30 ° ‘lik bir çarpma açısında sivri, çizilmiş bir kan sıçraması şekli oluşur ve bu bir ünlem işaretini (!) gibi şekil alması demektir. Ünlem işaretindeki “nokta” ise kanın hareket yönü hakkında adli tıp uzmanlarına bilgi verir.

– Dodo, 1690 yılına kadar soyu tükenmeden yaşayabilmiş, 1 m boyunda, tarihi dev bir kuştu.  Hint Okyanusu’ndaki tek ada olan Mauritius’ta uçamadığı için tek başına yaşadı. Adada hiç yırtıcı hayvanı olmadığı için insanlar tarafından keşfedilince kendini bile savunamadı. Çünkü kendini savunmaya hiç ihtiyaç duymadığı için insanlardan da kötülük beklememişti. Keşfedilmesinden kısa bir süre sonra ölmesinin nedenlerinden biri insandır.

– Atomik bir patlamadan sonra, yanmış bir kişinin vücudunun ana hatları arkasındaki duvara ve kayaya bir gölge izi bırakır.  Buna “Atomik gölge” denir. İnsan vücudunun arkasındaki taş yüzeyin, doğrudan ısıya maruz kalan yüzeylere göre atom bombasından gelen ışık parlaması nedeniyle daha az renk değiştirmesinden kaynaklanan bir durumdur.

– Desenleri nedeniyle, zebraların sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığı atlara göre daha azdır.  Sivrisinekler şeritlerden öylesine rahatsız olurlar ki, ısırmak için konması gereken mesafeyi doğru bir şekilde hesaplayamazlar ve “kurbanlarını” ıskalarlar.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*