Genel Kültür Bilgileri 31

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 31

– Trinitit yeşilimsi ve zayıf radyoaktif bir camdır ve 16 Temmuz 1945’te ilk ABD nükleer testi olan Trinity testinden sonra adlandırılmıştır. Trinitit camı, atomik bir patlamanın muazzam sıcaklıkları ve basınçları sırasında erimiş kum ve buharlaşmış kayadan yapılmıştır.

– Formula 1’de sürücüler 2018’den beri biyometrik eldiven giyiyor.  Eldivenin içindeki bir sensör nabzı, kandaki oksijen konsantrasyonunu, vücut ısısını ve solunum hızını ölçüyor.  Sürücüden alınan tıbbi veriler anında pist kenarında bekleyen tıbbi araca iletiliyor. Böylece bir kaza durumunda doktorlar, kaza yapan sürücünün durumunu, daha kendileri ulaşmadan hızlı bir şekilde biliyor.

– Bilginin vicdan ile birleşmesinde muhteşem sonuçlar çıkabilir. İşte buna en güzel örneklerden biri ; Wilhelm Conrad Röntgen, 1885’te X-ışınlarını keşfettikten sonra, patent almaktan ve dolayısıyla yüksek gelirden vazgeçti. Böylece X-ışını makinelerinin hızla insanların yararına kullanılabilindi ve onbinlerce hayat kurtarıldı.

– Steroidler, steran maddesinden türetilen bir lipofilik bileşikler sınıfıdır.  Popüler olarak.  Steroidler öncelikle sporcuların vücutlarında protein sentezini artıran doping malzemesi olarak bilinir.  Bu, Anabolik steroidler, II.Dünya Savaşı sırasında, toplama kamplarında yetersiz beslenen mahkumları yeniden inşa etmek için kullanıldı.

Genel Kültür Bilgileri 31

Tıpta, LD değeri (ortalama öldürücü doz değeri ), bir maddenin öldürücülüğünü belirlemek için kullanılır.  LD değeri, tedavi edilen test hayvanlarının % 50’sinin öldüğü bir maddenin dozuna karşılık gelir.  Değer mg / kg vücut ağırlığı olarak verilmektedir.  İlaç yapımı ve kullanımında önemli bir ölçüdür.

Karanlık bir yaz gecesinde yıldızlı gökyüzüne bakarsanız, galaksimizin merkezine doğru bakıyorsunuz demektir.  Ancak kışın galaksimize doğru bakarsanız sadece Samanyolu Galaksimizin kenarını görebilirsiniz.

Japon’lar içkiye karşı dayanıklı değildir. Çünkü ; Etanol alkol dehidrojenaz tarafından parçalandığında, toksik olan ve “akşamdan kalma” dan sorumlu olan bir ara ürün olarak asetaldehit’i oluşur. Japon halkının yarısı, aldehit dehidrojenazı parçalamak için gerekli olan enzimden yoksundur, bu yüzden alkol içmeyi iyi tolere edemezler.

Neden sadece dişi sivrisinekler, kanımızı emiyor? Çünkü; Sivrisinekler yumurtalarını üretmek için ihtiyaç duydukları proteinler kanımızda bulunmakta.  Bu nedenle, sadece dişi sivrisinekler bizi ısırıyor yoksa kendilerine yiyecek sağlamak için kanımıza ihtiyaçları olduğundan değil.

1000000000000066600000000000001, “Belphegor’un asal numarası” olarak da bilinir.  Ortada “666” sayısı vardır. Bu sayı, İncil Kıyametinde Yuhanna’nın Vahiy kitabında yer alır ve “şeytanın sayısı” anlamına gelir.  Bu yüzden bu asal sayıya bir iblis olan Belphegor’un adı verilmiştir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*