Genel Kültür Bilgileri 33

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 33

– Daha çok palyaço balığı olarak bilinen anemon balığı her zaman erkek olarak doğar ve çok az dişi varsa cinsiyetini ihtiyaca göre değiştirebilir.  Cinsiyet değiştirirken ilk başta, beyninin bir kısmı altı ay içinde o kadar hızlı büyür ki, bir dişi anemon balığının beyninden ayırt edilemez hale gelir. Vücudu da büyür çünkü, dişi palyaço balığı erkekleriden daha büyüktür.  Genital organların dönüşümü ise uzun sürer ve hiç gelişmez.

– Erkeklerde kimyasal hadım şu şekilde uygulanır :  Erkeklerin kimyasal hadım edilmesinde, seks hormonlarının üretimini azaltan ve böylece cinsel dürtüsünü devre dışı bırakan aktif bir bileşen uygulanır.  Bu bileşenler , tıbbi ürün degarelix, beyindeki belirli reseptörleri bloke eden GNRH antagonistleri grubundan bu tür aktif maddelerdir.  Hadım için yapılan enjeksiyondan bir gün sonra, testosteron artık kanda tespit edilemez. Böylelikle kişi kimyasal hadım edilmiş olur. 

– Eşcinselliğin doğuştan olduğuna dair örnekleri hayvanlar aleminde görebiliriz. Örneğin; Siyah başlı martıların her onda biri lezbiyendir.  Kuğu çiftlerinin % 20’si de aynı cinsten kuğulardır. Bunlar birçok örnekten sadece birkaçı.

Genel Kültür Bilgileri 33

– James Webb Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu’nun “halefi” olarak kabul ediliyor ve 2021’den sonra uzaya taşınması ve etkinleştirilmesi bekleniyor. Hubble teleskopu esas olarak elektromanyetik spektrumun görünür ve ultraviyole aralığında çalışırken, Webb teleskopu neredeyse yalnızca kızılötesi aralıkta kayıt yapacak ve daha hassas sensörleri sayesinde Big Bang’den sonra Hubble’ın yapabildiğinden daha fazlasını, örneğin ilk yıldızlardan daha fazla ışık kaydedilmesini başarabilecek.  Çok uzaktaki nesnelerin ışığı kızılötesi aralıktadır. Ayrıca evrenin uzak yerlerinde, kızılötesi radyasyonun emilmesiyle içinde barındırdığı sis de görülebilir çünkü bunlar kızılötesi ışığı absorbe etmezler.  

– Avusturya ve İsviçre’deki demiryolu şirketleri rayların sıcaktan etkilenmemesi için üzerine beyaz boya sürüyor. Çünkü; Raylar yüksek sıcaklıklarda bükülebilir. Beyaz boya kaplaması onları 7 ° C’ye kadar daha soğuk tutuyor.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

1 geri izleme / bildirim

  1. Genel Kültür Bilgileri 33 – 💫 Meritokrasi Topluluğu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*