Genel Kültür Bilgileri 34

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 34

– Amerika’da Özgürlük Anıtı’nın orijinal rengi altın kahverengisiydi.  O zamanlar sadece siyah beyaz fotoğraflar olduğu için bu gerçeği çoğu kişi de bilmiyordu.  Şimdi ise heykelin bakır kabuğu, havadaki maddelerle reaksiyona girerek yeşil bileşikler oluşturdu ve rengi şimdi yeşilimsi.

– Mark Twain, 1835’te Halley kuyruklu yıldızı Dünya’nın yanından geçtiğinde doğdu.  Twain, 75 yılda bir geri dönen ünlü kuyruklu yıldızın dönüşüyle ​​dünyayı terk etmek istediğini söylerdi. Aslında, dediği gibi de oldu. Mark Twain, kuyruklu yıldızın gökyüzünde tekrar çıplak gözle görülebildiği 1910’da öldü.

– Peru’da bir dağ olan Nevado Huascarán’ın zirvesi, yerçekimi ivmesinin en düşük olduğu yerdir çünkü dünyanın merkezine çok uzaktır ve dolayısıyla zirvede bolca yerel anomaliler bulunur.

– Dünyadaki en pahalı ilaç, bir İsviçre ilaç şirketinin ABD onaylı Zolgensma’sıdır.  Tek doz iki milyon dolara mal oluyor. Zolgensma, spinal musküler atrofiyi (SMA) iyileştirmek için kullanılan bir gen terapisidir.  SMA hastalığı, kaslarda ilerleyici bir eğriliğe yol açıyor.

Genel Kültür Bilgileri 34

– Amerikalı astronot John Glenn 3 olağanüstü rekora sahip. Süpersonik hızda ilk kıtalararası uçuşu yaptı, yörüngedeki ilk Amerikalıydı ve 77 yaşında uzaydaki en yaşlı kişi olarak tarihe geçti.

– John A. R. Newlands, 1864 yılında, elementleri atomik kütleye göre sınıflandırdığında, cetvelde sıralanmış her 8. elementin kimyasal özelliklerinin benzer olduğunu buldu.  Bu tekrarları müzikteki oktavlarla karşılaştırdı ve keşfini “oktavlar yasası” olarak adlandırdı. Böylece kimyasal elementleri bir periyodik sisteme koyan ve yasalarını çözen ilk kişilerden biri oldu.

– HIV ile enfekte edilen fareler tedavi edildi. Araştırmacılar, ilaçlarla birlikte Crispr / Cas9 yöntemini kullanarak HIV ile enfekte olmuş fareleri iyileştirdiler.  Crispr / Cas9 gen makasını kullanarak, enfekte olmuş hücrelerin DNA’sından viral genetik materyali kestiler.  Eğer bu iki yöntemden yalnızca biri kullanılsaydı, HIV virüsü ile mücadele edemezlerdi.  Bu yöntemle yalnızca birkaç fare tedavi edildi, bu nedenle insanlar için AIDS tedavisi umutları ne yazık ki hâlâ sınırlı.

– Sentetik nano elmasları üretmenin bir yöntemi detonasyon sentezidir.  40 a 60 oranla TNT ve heksojen karışımı grafit birlikte bir fıçıda mühürlenir ve ateşlenir.  Aşırı şok dalgası, kapta o kadar fazla basınç yaratır ki karbon malzeme grafiti, elmasa dönüştürülür.  Dikkat evde denemeyiniz 

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*