Genel Kültür Bilgileri 35

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 35

– Sinek kuşunun saniyede 90 kanat vuruşuyla son derece yorucu bir uçuş stili vardır. Bu yüzden küçük kuşun kalbi dakikada 1200 defaya kadar atar.  Fazlaca enerji kaybettiği için , sinekkuşu her gün vücut ağırlığının iki katı yemek zorundadır.

– Dünya, 8,9 mm’lik bir yarıçapa küçültülürse, o zaman bir kara delik olur.

– “Sert” ve “yumuşak” su terimleri, söz konusu suyun sabunla yıkarken verdiği histen gelir.  Yumuşak su, kalsiyum tuzları bakımından düşüktür ve sabunla kolayca reaksiyona girerek alkali oluşturur, bu da suyu dokunulduğunda yumuşatır.  Sert su, kalsiyum tuzları bakımından zengindir ve sabunla yıkandığında zayıf çözünür tuzlar çökelir, böylece yumuşak alkali oluşmaz.

– Güneşin çekirdeğinde, nükleer füzyon ile 600 milyon ton hidrojen her saniye 596 milyon ton helyuma dönüştürülüyor. Bu, siz bu bilgiyi okurken, güneşin yaklaşık 36 milyon ton kütle kaybettiği anlamına gelir.

Genel Kültür Bilgileri 35

– 2018’de Rus araştırmacılar, 40.000 yıldır donarak buzun arasında kalmış yuvarlak kurtları keşfettiler.  Yarım milimetre uzunluğundaki canlıları haftalarca 20 derece sıcaklıkta besleyici bir çözelti yardımıyla çözdüklerinde hayret verici bir şey oldu: Nematodlar “derin uykularından” uyandılar ve canlı ve sağlıklı olarak kaldıkları yerden hayatlarına devam ettiler.

– Keskin nişancılar hedeflerini 3500 metreye kadar vururlar, bu yüzden dünyanın eğriliğini hesaba katmaları ve bu nedenle daha yüksek bir pozisyon almaları gerekir.  

– Hapşırırken yumuşak damak yükselir ve burun ile boğaz arasındaki bağlantıyı kapatır.  Akciğerlerdeki hava sıkıştırılır ve daha sonra burundan dışarı itilir.  Dışarı çıkan hava 100 km / s’den çok daha hızlı olabilir, yani kasırga hızlarına ulaşabilir.

– Mikrobiyolog Barry Marshall, belirli bakterilerin mide iltihabına gastrite) neden olduğuna kesin olarak inanıyordu.  Uzmanlar ona inanmadıkları için 1984 yılında bakteriler ile dolu olan test tüpünü kendisi içti.  Daha sonra şiddetli bir mide enfeksiyonuna yakalandı ve antibiyotiklerle zor iyileştirdi.  Marshall bu keşfi ile John Warren ile birlikte 2005 Nobel Tıp Ödülü’nü aldı.

– Stephen Hawking aynı zamanda bir çocuk kitabı yazarıydı. Kızıyla birlikte, güneş sistemi ve evren fenomenlerini de ele alan üç çocuk kitabı çıkardı.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*