Genel Kültür Bilgileri 37

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 37

– Eski Yunanlılar, dünyanın yuvarlak olduğunu 2000 yıl önce zaten biliyorlardı.  Aristoteles, ay tutulması sırasında yuvarlak dünya gölgesinin Ay’da nasıl görülebildiğini gözlemledi.  Gölge her zaman dairesel olduğu için, dünya nasıl dönerse dönsün, yuvarlak olması gerekiyordu. 

– Yüksek sıcaklıklarda içecekler çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır.  Vücut, buz gibi içeceklere daha fazla ısı üreterek tepki verir.  Sıcak bir içecekten sonra çok terler.  Öte yandan ılık bir içecek yardımcı olur: Kolayca terleriz, bu da vücudu daha fazla soğutur.

– Denis Papin 1679’da düdüklü tencereyi icat etti. Düdüklü tenceresi ilk gösteri sırasında patladı. Daha sonra Papin’in emniyet valfini icat etmesinden sonra düzgün çalışmaya başladı ve bütün dünyada tanındı.

– Güçlü bir şimşek, güneşin yüzey sıcaklığının beş katı olan 30.000 ° C sıcaklığa ulaşır.

– Bir şekilde uçak havada iken, uçağı terk etmek zorunda kalan pilot, fırlatma koltuğunu çalıştırıp uçağı terk etmesi ile kurtulmuş olmuyor.  Fırlatmadan sonra pilotun yaşamını tehdit eden tehlikelerde oldukça ciddidir. Örneğin ; Fırlatılma ivmesi  o kadar güçlüdür ki boynunu kırabilir.  Pilota rüzgarlar çarpabilir ve bu da kemiklerini kırabilir.  Fırlatma deneyimi yaşayıp hayatta kalan birçok jet pilotu artık bu yüzden asla uçmaya uygun olamıyor.

Genel Kültür Bilgileri 37

– Kalay büküldüğünde metal “çığlık atar” çünkü metali oluşturan kristalitler birbirine sürtünür ve yüksek bir ses çıkarır.

– Coca-Cola’nın baş kimyacısı Dr.  Schateling 1940 yılında, savaş sırasında yalnızca yerel olarak mevcut hammaddelere ihtiyaç duyan bir içecek geliştirmesi gerekiyordu.  Essen’deki fabrikada Fanta içeceği, peynir altı suyu ve elma hamurundan bu şekilde icat edildi.

– “Ağır su” “D, 0” formülüne sahiptir. Sıdaki hidrojen atomları yerine iki döteryum atomuna sahiptir (Döteryum, daha ağır hidrojen izotopu).  Bir nükleer reaktörde “moderatör” olarak kullanılabilir ve 2. Dünya Savaşı sırasında Norveç’teki bir amonyak fabrikasında yan ürün olarak üretilmişti.  Müttefikler, Nazi Almanya’sının atom bombası yapmasını önlemek için fabrikayı imha ettiler.

– Helyum, dünya dışında keşfedilmemiş olan ilk ve tek elementtir.  1868’de güneş ışığında daha önce hiç görülmemiş spektral çizgiler şeklinde keşfedildi .

– Geçen ay, Darmstadt’tan 29 yaşındaki biri, dairesinde kimyasallarla deney yaparken bir patlamaya neden oldu.  Adamın dairesi ve komşu apartmanın kapıları büyük ölçüde hasar gördü. 

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*