Genel Kültür Bilgileri 38

– Çıplak kör fare, Doğu Afrika’nın kurak bölgelerinde yaşar.  30 yıllık uzun ömürleri ve kanserojen maddelerle aynı ortamda bulunsalar dahi kanser geliştirmemeleri ile bilim dünyasının ilgisini çekiyor. Çıplak kör fareler ısıya ve aside duyarsızdır, Yeraltı kolonilerinde sürekli kıtlık içinde yaşadıkları için, bundan sorumlu olan ve diğer türlere göre biraz değişen ağrı reseptörleri, evrimin anlamlı bir sonucudur.

– Albert Einstein’ın beyni, 1955’teki ölümünden kısa bir süre sonra patolog Thomas Harvey tarafından yüzlerce parçaya bölündü ve korundu.  Yoğun eleştirilerden sonra doktorluk ehliyetini kaybetti.  Bu beyin parçalarından ikisi, 2018 yılında Münster’deki bir müzede sergilendi.

– Heligoland’da Werner Heisenberg için bir anıt taş vardır.  Güçlü bir polen alerjisi nedeniyle rahatlamak için adaya seyahat etmişti ve tatildeyken dünya görüşümüzü sonsuza dek değiştirecek olan kesin kuantum mekaniği teorilerini kurdu (belirsizlik ilkesi dahil).  Bu arada, Goethe’den ezbere bir şiir koleksiyonu öğrendiğini de söyledi.

Genel Kültür Bilgileri 38

– Bir atomun büyüklüğünü tırnağınızın büyüklüğü ile karşılaştırmak isterseniz oran şu şekilde olur ; Tırnağınızın atom olarak düşünürseniz, Dünyada gerçekte tırnağınız olur.

– 30 yaşından itibaren, bir kişinin enerji gereksinimi, yaşamın her on yılında yaklaşık% 8 azalır.  Bu, yaşlı insanların daha sık şişman olmasının ana nedenlerinden biridir.  Aynı şeyi yiyorlar ama vücutları daha az enerji kullanıyor.

– Jüpiter’in uydusu “Europa” daki su okyanusları, Dünya’dakilere beklenenden daha çok benziyor. California Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, gezegenin sofra tuzu, sodyum klorür içerdiğini keşfettiler. Sofra tuzu, Jupiter’in uydusunda yaşam olma olasılığını artırıyor.

– 1 kg taze ot yaklaşık 20 gr şeker içerir.  Bir at, tüm gün merada iken günde 1-2 kg şekeri vücuduna alır.

– Gıdaların tazeliğini incelemek için kağıt tabanlı yeni bir sensör icat edildi.

– 40.000 yaşındaki bir kurdun başı Sibirya’da bulundu.  Saçı, dişleri ve hatta beyni hâlâ tamamen sağlam haldeydi. Bu keşif,  kurtların yüzyıllar boyunca nasıl geliştiğini araştırmak için kullanılacak. Bulunan kafa, günümüz kurtlarından yaklaşık 20 cm daha büyük.

– Vücut hücrelerinizin % 60’ı size değil, sizde yaşayan bakterilere aittir.

– 3500 gram ağırlığındaki yeni doğan bir çocuğun sadece 300 ml kanı vardır.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here