Genel Kültür Bilgileri 39

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 39

– “Ejderha balığı” şeffaf dişlere sahip bir derin deniz canavarı gibidir.  Derin denizler o kadar karanlık ki, bu balıklar düşmanlarını ancak parlak dişleriyle korkutabiliyor.

– Yazılım hataları, 1990’larda uzay yolculuğundaki roket çarpışmalarının bir numaralı nedeniydi.  Ariane 5, hızlanma için ölçülen değer 32 bitlik bir tamsayı olarak değil, 16 bitlik bir tamsayı olarak kaydedildiği için 370 milyon ABD doları  çöpe gitmişti.

– Örümcek ipeği gerçek bir mucize malzemedir. Çeliğin dört katı gerilme sahiptir, hafiftir, su geçirmezdir, üç kez esnetilebilir ve ısıya (200 ° C’ye kadar) dayanabilir.  Mantara ve bakterilere karşı da dayanıklıdır. Yine de örümcek ağı biyolojik olarak parçalanabilir.

– 2018 yılında Almanya’da brüt elektrik tüketiminde yenilenebilir enerjilerin payı % 37,8 oldu.  Rüzgar türbinleri, yenilenebilir enerjilere en büyük katkıyı sağladı.

– Almanya’da herkes haftada bir kez et yemeye kalkarsa, bu yılda 9 milyon ton sera gazı tasarrufu sağlayacaktır.  Bu bir arabanın 75 milyar  kilometre gitmesiyle eş anlamlı sera gazı etkisi demektir. 

Genel Kültür Bilgileri 39

– Venüs kendi ekseni etrafında sadece 6,5 km / sa hızla dönüyor.  Böylece Venüs’ün dönüşüne doğru yürüyebilir ve gün batımının gözlemlenebileceği konumunda kalıcı olarak kalabilirsiniz.

– 1951’den 2010’a kadar yaklaşık 0,7 ° C’lik küresel ısınmaya insanlar neden olduğu için insan yapımı iklim değişikliğinden bahsediliyor.  Çünkü; Volkanik püskürmeler gibi doğal faktörler yalnızca +/- 0.1 ° C civarında bir fark ancak yaratabiliyor.

– İklim doğrudan ölçülemez.  Bunun yerine, hava durumu verileri daha uzun bir süre boyunca (en az 30 yıl olacak şekilde ) ölçülür.  Bu verilerin ortalama değeri ise iklimi tanımlar.

– ABD hükümeti, 1962’den 1983’e kadar uçaklardan fırtınaların gözüne gümüş iyodür püskürterek “Stormfury” projesi ile kasırgaları evcilleştirmeye çalıştı. Gümüş iyodürün, fırtınanın üzerinde su buharını sıvılaştığı bir yoğunlaşma çekirdeği görevi görmesi gerekiyordu. Yöntemde hiçbir işe yaramadı ve bu yüzden “Stormfury” projesi durduruldu.

– Kırmızı süperdev “VY Canis Majoris”, Samanyolu’ndaki en büyük yıldızlardan biridir ve güneşten yaklaşık 3 milyar kat daha büyüktür.  Güneş yerine olsaydı, Merkür’ü, Venüs’ü, Dünyayı, Mars’ı, Jüpiter’i ve hatta Satürn’ü bile yutardı.

– Yeni bir arabanın kokusu, yeni kurulan malzemelerden çıkan yaklaşık 100 organik bileşen tarafından yaratılır. Butanon ve toluen çözücüler, plastikleştiriciler dietilheksil ftalat ve formaldehit gibi bileşenler, özellikle yüksek konsantrasyonlarda kokuya katkıda bulunur.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*