Genel Kültür Bilgileri 40

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 40

– Fiziksel olarak elmaslar kötü bir yatırımdır.  Elmas, karbonun yarı kararlı bir fazıdır ve yavaş ama kesin bir şekilde karbonun en kararlı modifikasyonu olan grafite dönüşür.  Ancak, bu işlemin hızı o kadar yavaştır ki yatırımcılar tarafından önemsiz bir ayrıntı olarak görülür.

– Tipik demir kokusu demirin kendisinden değil, deri demir ile temas ettiğinde gelir. Çünkü; Demir (II) iyonları, terin içerdiği lipit peroksitlerin, karakteristik kokuyu taşıyan bir dizi küçük moleküle parçalanmasını katalize eder.

– 2010 yılında Andre Geim ve Konstantin Novoselov, “mucize malzeme” grafen araştırmalarından dolayı Nobel Fizik Ödülü’nü aldı.  Grafen, tek bir atomik karbon katmanından oluşur.  Kalemlerde olduğu gibi üst üste yatan birkaç grafen katmanına grafit denir.  Grafen ince, son derece güçlü, esnek, son derece hafif, mükemmel bir ısı iletkenidir ve elektrik iletir.

Genel Kültür Bilgileri 40

– Doğal gaza tetrahidrotiofen eklenir, böylece istenmeyen bir gaz sızıntısı olduğunu ancak fark ederiz.  Çok düşük konsantrasyonlarda bile THT sarımsak benzeri bir kokuya sahiptir. Yinede baş ağrısı veya diğer tahrişlere neden olmaz ve boru hatlarını da aşındırmaz.

– Muzların radyoaktivitesi, nükleer silahları bulması gereken Amerikan limanlarındaki dedektörlerin alarm sistemlerini harekete geçirmek için bile yeterlidir.

– “Hesaplamalı kimya”, bilgisayardaki kimyasal reaksiyonların simülasyonu ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Simülasyondaki reaksiyonları hızlandırmak için PC üzerinde doğada bulunmayan enzimler geliştirdiler.  Bu enzimler daha sonra da laboratuvarda üretildi ve gerçek kimyasal reaksiyona uygulandı. Yeni oluşturulan molekül, bilgisayardaki simülasyondaki gibi davranıyordu. İşte bu bilim dalı bu yüzden geleceğin meslekleri arasındadır.

– Pek çok enerji içeceğinin bir bileşeni olan “taurin”, aslında ilk kez 1827’de bir öküzün safrasından tespit edildi ve bu nedenle, Yunanca boğa kelimesinden “tauros” olarak adlandırıldı.  İçeceklerde katkı maddesi olarak “Tauros” sentetik olarak üretilmektedir. Aslında, taurin çoğu memelinin dokusunda  zaten bulunur.  Enerji içeceklerine katılan bu maddenin, konsantrasyonu artıracağı da birçok reklam kampanyasında sadece bir efsanedir.  Bu etki henüz herhangi bir çalışma ile kanıtlanmamıştır.  

– Tek yumurta ikizlerinin DNA’sı milyarlarca veride tıpa tıp aynıdır. Yalnızca tek nükleobazlar açısından farklılık gösterirler .  Böylesine detaylı bir soruşturmada harcanan çaba o kadar maliyetlidir ki, suçlu ikizlerden hangisinin olduğu kesin değilse, çoğu kez mahkemede ikisi de beraat ettirilir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*