Genel Kültür Bilgileri 7

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 7

– Avustralya’da 2019 ve 2020 yılında çıkan yangınlarda 12 milyon hektar orman yandı. Bu kadar büyük bir yangının dünya iklimine etkisini artık görmeye başlıyacağız. Bu yangından dolayı Avustralya kıtası hayvan popülasyonunda da kırılmalar oldu, besin zinciri bozuldu.

– Yeni bir araştırmaya göre, insanlar aslında bilinçsizce de olsa ilginç sesler duyduğunda kulaklarını dikerler. Yeni veya ilgilendiği uyarıları algılar algılamaz kulak çevresindeki kaslar aktif hale gelir.

– Rüzgar, küçük plastik parçacıkları Kuzey Kutbu gibi çok uzun mesafelere taşıyabilir. Sırf bu yüzden, hesaplamalara göre sadece karayolu trafiğinin okyanuslara taşıdığı mikro plastik parçaları toplamda 140 bin tondur.

– Tucson ABD’nin güneybatısında 520bin nüfusu ile 32.ci büyük şehridir. Kanunlara göre bu şehirde kadınların pantolon giymesi yasaktır.

Genel Kültür Bilgileri 7

– Tahminlere göre dünya çapında bir milyon insan vasiyetiyle bütün mal varlığını, sahibi oldukları köpeklere bırakmıştır.

– İyimser insanlar, kötümser insanlara göre çok daha iyi uyurlar.

– Araştırmacılar, Madagaskar ‘da yeni etçil bir bitki keşfettiler. Uzun ince tüyleri olan bu bitki örümceğe benzemektedir. Drosera arachnoides olarak adlandırıldı.

– İnsanın yüzü kızardığında midesinin astarı  (mide mukozası) da kızarır. ,

Psikoloji de “Lachanaphobia” diye bir kelime var. Sebzeden korkanları tanımlar.

– Her gün bütün dünyada 10 milyon ila 30 milyon arası şimşek çakar. Bu da her saniyede 100 şimşek çakması demektir. Fakat sadece bu şimşeklerin %10 u toprağa ulaşmayı başarır.

– Vücudumuzda bulunan en küçük kas “musculus stapedius” ya da stapes kası olarak adlandırılan kastır. Kulakta bulunur. Görevi ses dalgalarının enerjisini iç kulağa yönlendirmektir. Çok gürültülü ortamda, bu kas kulak zarına ulaşan enerjiyi de azaltabilir ve ortamın sesini daha düşük duymayı sağlayabilir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak : Fakttauglich 

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*