Genel Kültür Bilgileri 7

Genel Kültür Bilgileri 7

– Avustralya’da 2019 ve 2020 yılında çıkan yangınlarda 12 milyon hektar orman yandı. Bu kadar büyük bir yangının dünya iklimine etkisini artık görmeye başlıyacağız. Bu yangından dolayı Avustralya kıtası hayvan popülasyonunda da kırılmalar oldu, besin zinciri bozuldu.

– Yeni bir araştırmaya göre, insanlar aslında bilinçsizce de olsa ilginç sesler duyduğunda kulaklarını dikerler. Yeni veya ilgilendiği uyarıları algılar algılamaz kulak çevresindeki kaslar aktif hale gelir.

– Rüzgar, küçük plastik parçacıkları Kuzey Kutbu gibi çok uzun mesafelere taşıyabilir. Sırf bu yüzden, hesaplamalara göre sadece karayolu trafiğinin okyanuslara taşıdığı mikro plastik parçaları toplamda 140 bin tondur.

– Tucson ABD’nin güneybatısında 520bin nüfusu ile 32.ci büyük şehridir. Kanunlara göre bu şehirde kadınların pantolon giymesi yasaktır.

Genel Kültür Bilgileri 7

– Tahminlere göre dünya çapında bir milyon insan vasiyetiyle bütün mal varlığını, sahibi oldukları köpeklere bırakmıştır.

– İyimser insanlar, kötümser insanlara göre çok daha iyi uyurlar.

– Araştırmacılar, Madagaskar ‘da yeni etçil bir bitki keşfettiler. Uzun ince tüyleri olan bu bitki örümceğe benzemektedir. Drosera arachnoides olarak adlandırıldı.

– İnsanın yüzü kızardığında midesinin astarı  (mide mukozası) da kızarır. ,

Psikoloji de “Lachanaphobia” diye bir kelime var. Sebzeden korkanları tanımlar.

– Her gün bütün dünyada 10 milyon ila 30 milyon arası şimşek çakar. Bu da her saniyede 100 şimşek çakması demektir. Fakat sadece bu şimşeklerin %10 u toprağa ulaşmayı başarır.

– Vücudumuzda bulunan en küçük kas “musculus stapedius” ya da stapes kası olarak adlandırılan kastır. Kulakta bulunur. Görevi ses dalgalarının enerjisini iç kulağa yönlendirmektir. Çok gürültülü ortamda, bu kas kulak zarına ulaşan enerjiyi de azaltabilir ve ortamın sesini daha düşük duymayı sağlayabilir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak : Fakttauglich 

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: