Genel Kültür Bilgileri 9

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültür Bilgileri 9

– Mikroplastik parçacıklar dünyanın her yerinde görülmeye başlandı. Hatta bu oran doğada metrekare başına 132 plastik parçacık olarak belirlendi. Araştırmacılar, Kuzey Kutbu’ nda ve dağ zirvelerde de Mikroplastik parçalara rastladılar.

– Ekvator’daki evlerin çoğunun ön cephesi çok güzeldir. Geriye kalan tüm cepheler sıvasız ve bakımsızdır.

– Bebekler anne karnında 7 aylık iken rüya görmeye başlar.

– Bize basit homurtular gibi gelen domuzun çıkardığı ses, aslında birbirleriyle iletişimde bir anlam ifade eder. Domuzların arasında iletişim için kullandıkları 20 ayrı ses tanımlandı. Ancak, muhtemelen çok daha fazlası bulunmaktadır.

Genel Kültür Bilgileri 9

– Facebook logosunun mavi olmasının sebebi, sahibi Zuckerberg ‘in kırmızı ve yeşili görmede gözlerinin zayıf olmasıdır.

– Ay’ da bir gün 708 saat 44 dakika 2,8 saniye sürer. Bunun anlamı : Eğer ayın belirli bir noktasındaysanız, güneş yaklaşık iki hafta boyunca sürekli parlar. Ay taşları bu süre zarfında 120 dereceye kadar ısınabilir. Aynı şekilde Ay’ın gecesinde ise sıcaklığın 150 dereceye düşmesi izler.

– Sinek kuşları geriye doğru uçabilen tek kuştur. Kanatlarını saniyede 80 vuruşa varan inanılmaz bir hızla çarpar.

– Alman araştırmacılar, yapay zeka kullanarak, insanın el yazısını tıpa tıp taklit edebilen bir program üzerinde çalışıyor. Amaçlarından biri,, insanların yaralanma veya diğer diğer rahatsızlıkları sebebiyle yazamadıkları kendi el yazılarını tekrar yazabilir hale getirebilmek.

– Gece elinizde bir kum tanesi tutarak, kolunuzu uzatıp bu kum tanesi ile gökyüzüne bakarsanız, o gördüğünüz küçük alanda alanda bile 10 bin galaksi olduğunu biliniz.

– Tarımdaki gelişmeler, bir çiftçinin 265 kişiyi besleyebileceği anlamına gelmektedir.

– Letonya ‘da bir otel, misafirlerine hapishane de olma deneyimi yaşatıyor. Karosta isimli isimli bu otele giriş yapın misafirler, hücrelerine yerleşmeden önce, mahkum muamelesi görmeyi kabul ettiklerine dair bir form imzalar. Bu hapishane otelin sloganı “Bir gün tutuklu ol”.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak : Fakttauglich 

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*