Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 1

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 1

– Konuştuğunuz kişi gözünüzün içine bakmıyorsa, söylediklerinden şüphe duymalısınız, Bu onun gergin olduğu ve yalan söylediği anlamına gelebilir.

– Konuşurken bakılan yön aslında konuşan hakkında hakkında çok şey söylüyor. Konuştuğunuz kişi sağ üst köşeye bakıyorsa, çok şey var.  Muhtemelen gerçek bir olayı hatırlıyor.  Ancak sola bakarsa, kurgusal bir hikaye olabilir.

– Karşınızdakinin dudağının bir köşesi aşağıya doğru ise, kişinin memnun olmadığı veya üzgün olduğu anlamına gelebilir. Genellikle duygularımızı gizlemeye çalışırız.  Yine de, kişi başkalarının duygusal durumunu bu tür sinyallerle tanıyabilir.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 1

– Sohbet partneriniz vücudunun üst kısmını size doğru çevirirse, gerçekten sizinle konuşmak istiyor demektir.

– Sohbet partneriniz başını sürekli sola veya sağa çevirirse, bu bir yalanın göstergesi olabilir.

– Konuştuğunuz kişinin sempatisini kazanmak için vücut dilini yansıtabilirsiniz.  Bu onu bilinçsizce sana bağlı hissetmesine neden olur.

– Eğer konuştuğunuz kişi elini kalçasının üzerine koyduysa, bu vücut dilinde bölgesel hak iddiasının bir işareti olabilir.  Yani muhatapınız gücünü size göstermek istiyor.

– Konuştuğunuz kişi omuzlarını kulaklarına doğru yavaşça hareket ettirirse, kendini güvende hissetmediği anlamına gelebilir.  Buna kaplumbağa etkisi de denir.

– Bir kadın sohbet sırasında kolyesiyle çok oynarsa, sizinle ilgilendiği anlamına gelebilir.

– Bir konuşma sırasında başınızı eğmek memnuniyet göstergesi olabilir.  Örneğin  Muhatabınıza iltifat edin ve o şekilde tepki verip vermediğine bakın. İltifatınızdan hoşlandığında muhtemelen bu hareketi yapacaktır. 

– Tiksinti hissettiğimizde, gözbebeklerimiz küçülür ve beynimiz şoku olabildiğince çabuk aşmaya çalışır.

– Konuştuğunuz kişi kızgınsa ve sizinle tartışıyorsa, onun yanında durmalısınız,  önünde değil.  Sonuç olarak, sizi artık bir tehdit olarak görmeyecek ve daha sakinleşecektir.

Tanıdığınız biriyle karşılaşırsanız ve o kişi bir an için sizi gördüğünde kaşlarını kaldırırsa, bu sizi büyük bir ihtimalle sevdiğini gösteren bir işarettir.

– Birkaç çalışma, kendinizle konuşmanın stresi azalttığını ve performansımızı artırdığını göstermiştir.

– Konuştuğunuz kişi sık sık ellerini ovuşturuyorsa, gergin olduğu anlamına gelebilir.

– Kalabalık bir grup iseniz , konuşan kişinin en sık kime baktığına dikkat edin.  Bu, konuşanın O kişiyi  kalabalığın içindeki en sevimli insan, bulduğunun bir işareti olabilir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: