Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 10

– Birçok insan kendi ismini duymayı çok sever.  Böylece bundan faydalanabilirsiniz.  Sadece sohbette isimlerini daha sık söyleyin.  Bu sizi birçok insana daha sevimli gösterecektir.

– Düzenli egzersiz, hem kısa hem de uzun vadede performansımızı artırır.  Kısa vadede beynimize daha fazla oksijen verilir ve uzun vadede yeni sinapslar oluşur.

Başkalarını daha çok övenler, daha sık övgü sözleri alırlar.  Bu karşılıklılık ilkesine dayanmaktadır.

– 72 saat kuralı, 72 saat içinde yapmadığınız şeylerin % 99’unun asla yapılmayacağını söyler.

– Nosebo etkisi, plasebo etkisinin tam tersidir.  Bir kişi olumsuz yan etkileri beklerse, bu olumsuzluklar gerçekleşecektir.

– Histrionik kişilik bozukluğu, etkilenenlerin her zaman dikkat ve tanınma aramasıyla karakterize edilir.  Etkilenenler genellikle dışa dönüktür ve nasıl dikkat çekileceğini çok iyi bilirler.  Nüfusun yaklaşık% 2’si böyledir.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 10

– Rüyanızda yukarı doğru uçuyorsanız, hayatınızı yeniden yapılandırmak isteğiniz anlamına gelebilir.  Uçmak bir özgürlük hissini temsil etmektedir .  Günlük endişelerinizden vazgeçiyorsunuz ve yeniden gelişmek istiyorsunuz, demektir.

– Duygusal olarak zeki insanlar, akıl hastalığına ve kötü alışkanlıklara daha az eğilimlidir.  

– Mavi renk genellikle üzerimizde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.  Aynı zamanda umudu temsil eder. Örneğin Angela Merkel, korona kriziyle ilgili olarak ulusa yaptığı konuşmada mavi bir üst giydi.  Muhtemelen amacı tam olarak bu etkiyi elde etmekti .

– Sürekli olarak başkalarına yardım etme ihtiyacı hisseden insanlar vardır . İhtiyaç duyulmak isterler ve bu zamanla bağımlılık haline gelir.  Başkalarının gerçekten yardıma ihtiyacı olup olmadığı genellikle onlar için önemli değildir.  Yine de yardım etmek isterler. Ancak, bu insanlar başkalarının , kendisine yardım etme isteğini ise red eder.  Bu aynı zamanda “yardımcı sendromu” olarak da bilinir.

– Bir insan kendi hayatından ne kadar memnun ve mutlu olursa, sonuçta ortaya çıkan olumlu tutumu çevresindekilere de o kadar çok etki eder.

– Olumlu beklentilerle daha iyi sonuçlara ulaşıldığı kanıtlanmıştır.  Ne yazık ki, tam tersi de çalışıyor.  Kendi başarılarınızı küçümserseniz, gelecekte de daha kötü sonuçlar elde edersiniz.

– Bir deneyim duygularla ne kadar bağlantılı olursa, onu o kadar uzun ve daha iyi hatırlarız.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here