Daha Fazlası

  Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 11

  Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 11

  Rüyanda takip ediliyorsan, bu gerçek hayatta bir şeyden kaçtığını ve bu korkuyla gerçekten yüzleşmen gerektiğini gösterebilir.

  – Asperger Sendromundan etkilenen kişiler genellikle sosyal etkileşimle ilgili sorunlar yaşarlar ve genellikle olağanüstü yetenekleri veya ilgi alanları vardır.  Kendi duygularını doğru şekilde gösteremezler ve başkalarının yüz ifadelerini doğru şekilde yorumlayamazlar.  Bununla birlikte, farklı bakış açılarıyla durumları daha objektif bir şekilde değerlendirmenize izin verdiği için bu bir avantaj da olabilir.  Asperger Sendromu bir tür otizmdir.

  – Birçok insan mavi rengi sever.  Ayrıca, 7 rakamı küresel bir favori sayıdır.  Bu aynı zamanda mavi yedi fenomeni olarak da bilinir.

  Genel Kültür Bilgileri 3

  – Genellikle sürü içgüdüsü olarak bilinen şey tarafından manipüle ediliriz.  Bu, birkaç kişinin aynı fikirde olduğu anda, bu görüşün çıkarlarımıza hiç uyup uymadığını çok fazla düşünmeden bu görüşü paylaştığımızı açıklıyor.  Tek başına bu görüşün birçok kişi tarafından tutulduğu gerçeği bizi ikna ediyor.

  – Borderline kişilik bozukluğundan etkilenen kişiler, deneyimleri doğrudan duygusal olarak sınıflandıramazlar.  Bu nedenle genellikle dürtüsel olarak hareket ederler ve etrafındakiler tarafından çoğu zaman anlaşılmazdırlar.  Bunun nedeni duygusal denge eksikliğidir, böylece bir duygu (örneğin öfke) onları kontrol eder ve artık kendi davranışlarını kontrol altında tutamazlar.  Ayrıca özgüvenleri çok düşüktür.

  – Bir konu hakkındaki belli bir fikrimizi oluşturduktan sonra değiştirmek istemediğimiz durumlar vardır.  Karşı tarafın iddiaları ne kadar iyi olursa olsun, ikna olmuyoruz.  Bunun nedeni, bazı alanlarda düşüncemizin kimliğimizin bir parçası olmasıdır.  Yani bu alandaki fikrimizi değiştirirsek kimliğimizi de değiştirmiş oluruz.  O zaman içimizde bir iç çatışma ortaya çıkabilir.  Ancak bilinçaltında bu çatışmadan kaçınmak isteriz.

  – Bir kişi kendisini gerçekte olduğundan çok daha zeki olarak yargılarsa, sophomania olarak bilinen şeyden muzdariptir.

  – Hayatlarından mutlu olan insanlar, etrafındakilerle derin sohbetler yaparlar.

  – Bir kişi bize bir iyilik yaparsa veya bize bir şey verirse, genellikle bir şeyi geri vermek zorunda hissederiz.  Bazı şirketler bundan yararlanır.  Süpermarketlerdeki ücretsiz örnekler buna bir örnek olabilir.  Bu, karşılıklılık kuralına dayanır ve genellikle insanları manipüle etmek için kullanılır.

  Çeviri: İ. KAYA 

  Kaynak: Menschlichepsyche 

  YouTube Kanalımız

  Tükenmez Kalem
  Bilim sever, bilim yazarı.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: