Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 18

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 18

– Zaten olmuş olan ve artık değiştiremeyeceğimiz şeyler yüzünden üzülmek çoğu durumda bizi mutsuz eder. Bu nedenle çoğunlukla geçmişte değil, daha çok burada ve şimdiyi yaşamalıyız.

– Boyumuzu kavrama, sakinleştirici hareketlerden biridir.  Bunu genellikle stresli zamanlarda yaparız.  Birisinin stresli olup olmadığını bu şekilde anlayabiliriz.

– Çocukken (3-4 yaş aralığında ) zaten çoğunluk fikrini zaten temsil etmeye başladık, demektir. Çünkü doğuştan ne iş yapması gerektiğini bilmeyen tek organ olan beyin, çevreyi aynalama yoluyla öğrenir.

– “Daha az eğitimli insanlar özellikle klişeleştirmede iyidir. Oysa entelektüeller, önyargısız düşünür ve  az eğitimlilerden çok daha farklıdır.”  İşte bu görüş tamamen yanlıştır!  Çünkü; Basmakalıp düşünme, diğer şeylerin yanı sıra deneyimimize, kültürel gözlüklerimize ve yaşımıza bağlıdır. Dolayısıyla bu durum sadece zekaya ve eğitime bağlı, asla değildir.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 18

– İçedönükler genellikle inandırıcı olarak algılanır.  Bu esas olarak şu niteliklerden kaynaklanmaktadır: güvenilirlik, tevazu ve düşünceli konuşma.

– Muhatabınızın sizi manipüle etmeye çalıştığını fark ederseniz, onu görmezden gelmelisiniz.  Bunu bir uyarı olarak alacak ve ileriki durumlarda daha dikkatli olacaktır.

– Kibir, genellikle kendine güvensizlikten kaynaklanır.  Kibirli insanlar, kendilerini diğerlerinden üstün tutarak ve kendi yeteneklerini gerçekçi bir şekilde değerlendiremeyerek kendi öz saygılarını güçlendirmeye çalışırlar.

– Avusturyalı bilim adamı Thomas Niederkrotenthaler, genç bir kız öğrencinin intiharını konu alan “Ölü Kızlar Yalan Söylemez” dizisinin yayınlanmasından üç ay sonra, genç kadınların intihar oranının öncekine göre% 21,7 daha yüksek olduğunu buldu. 

– İyi ya da kötü bir deneyiminizi olduğu gibi kabul edemez ve içimizde baskılarız . Bir deneyimin bastırılmasının sebebi , egoyu tehdit edici bir etkiden koruma görevi olan bir savunma mekanizmasının otomatik olarak devreye girmesidir.  Ancak baskılama hafızaya kaydedilen olayı silmez.  Anılar hâlâ rüyalarda veya başarısızlıklarda yeniden ortaya çıkabilir.

– Judith Grümmer, bir kişi öldüğünde unuttuğunuz ilk şeyin sesi olduğuna inanıyor.  Bu nedenle, sevdiklerinizin sesini en az bir kez kaydetmenizi tavsiye ediyor.

– Bir çalışmada, Kanada’dan bir araştırma ekibi, sosyal medyada derin sözler yayınlayan insanlar ile zayıf bilişsel performans arasında bir bağlantı buldu.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

Uzayda Bile Yaşayabilen Hayvan: Tardigrad

Uzayda Bile Yaşayabilen Hayvan: Tardigrad -272 °C ila yaklaşık 150 °C arasında değişen sıcaklıklara dayanabilen, radyasyonlu ortamda hatta uzay boşluğunda bile hayatta kalabilen bir hayvan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: