Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 19

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 19

– Bir çalışmada ABD’li araştırmacılar, yıllık net kazancı 75.000 ABD Doları veya daha fazla olan Amerikan vatandaşlarının, önceki az kazanma dönemleriyle kıyaslandığında, kişisel mutluluklarında herhangi bir artış yaşamadıklarını buldular.

– “Benjamin Franklin Etkisine” göre, hiç tanımadığımız bir insanlar, bizden bir şey rica ederek söze başlıyorsa , sordukları an itibariyle, Onu daha cana yakın buluyoruz.

Bir araştırmaya göre, çoğu insanın en üretken olduğu gün , salı günüdür.

– Kahkaha hafızamızı geliştirir.

– Yapılan bir araştırmaya göre, her akşam 15 dakika boyunca kendinizle ilgilenirseniz, ertesi gün ki performansınızı % 22 artırabilirsiniz.

– Manipülasyon, insanların kendi hedeflerine ulaşmak için kullandıkları sezgisel bir yaklaşımdır.

– Köpekler, sahiplerinin stres düzeyine uyum sağlar.  Sahibi stres altındaysa, köpeğin konsantre olma yeteneği de azalır.

– İyimser bir tavrın şu avantajları vardır: 

1 Daha iyi sağlık 

2 Daha uzun yaşam beklentisi 

3 Daha iyi zihinsel yetenekler 

4 Daha iyi algılama

5 Daha iyi mesleki başarı 

6 Daha iyi ilişkiler

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 19

– Yeni bir davranışın otomatik hale gelmesi, yani yeni bir alışkanlık oluşması ortalama 66 gün sürer.

– Yeni Zelandalı bilim adamı Seema Assefi, bir deneyde 75 öğrenciye içecek verdi ve içeceğin yüksek oranda alkol içerdiği söylendi. Oysaki içecekte alkol yoktu. Çoğu, hafif zehirlenme belirtileri gösterdi ve deneyden sonra hafıza kaybı yaşadı.

– Beynimizin yüzde 80’i sudur.

– Bir çalışmada, araştırmacılar denekleri iki gruba ayırdı. İlk gruba ucuz şarap verdiği halde, şarabın pahalı olduğunu söylediler. Öteki gruba ise doğruyu yani şarabın ucuz olduğunu söylediler. Sonuç olarak, şarabın pahalı olarak lanse edilmediği deneklere göre pahalı şarap içtiğini sanan deneklerde daha fazla mutluluk hormonu salındı.

– Fanatik, bir fikre o kadar ikna olmuştur ki, kendi görüşü hakkındaki herhangi bir eleştiri olduğunda bunu ustaca görmezden gelir. Fanatikler, gerçeklere dayalı bir tartışma istemeyen ve başkalarını kendi görüşüne ikna etmek amacı taşıyan kişilerdir.  Diğer görüşler fanatikler için söz konusu değildir ve tamamen yanlış olarak etiketlenir.  Fanatizminin çevresiyle olan ilişkilerini de olumsuz etkilediğini asla kabul etmezler.

– En yalnız insanlar genellikle her zaman başkalarının ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak isteyen kişilerdir.  Kendi hayatlarını yaşamayı unuturlar.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*