Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 2

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 2

– Birinden bir şeye ihtiyacınız varsa, cümlenize – yardıma ihtiyacım var – ile başlayın ve bu şekilde ondan bir iyilik isteyin.  Bu, size, onun bir iyilik yapma şansını artıracaktır.

– Daha cana yakın görünmek istiyorsanız, konuştuğunuz kişinin adını sohbette daha sık belirtmelisiniz.  Bu onu fark ettiğinizi, hissetmesini sağlar.  

– Konuştuğunuz kişi çok sık göz kırpıyorsa, bu bir yalanın işareti olabilir.

– Flört ederken ve bir kişiyle gerçekten ilgilendiğimizde, gözbebeğimiz büyür.

– Konuştuğunuz kişi bacaklarını sandalyenin ayaklarına doluyorsa, bu korku veya iç gerginliği gösterebilir.

– Konuştuğunuz kişi, kollarını birleştirmiş bir şekilde konuşuyorsa, bu sizinle arasına koyduğu duygusal mesafeyi işaret edebilir.

– Yeni biriyle tanıştığımızda , O kişiyi sempatik bulup bulmadığımıza karar vermek için sadece saniyenin onda birine ihtiyacımız var.

– Bir erkek başını hafifçe yana doğru tutar, aniden kadına bakar ve onunla konuşursa, bu kadınla ilgilendiği anlamına gelebilir.

– Bir kadın alt dudağını hafifçe ısırırsa , bu vücut dilinde karşısındakiyle ilgilendiği anlamına gelebilir.

– Konuştuğunuz kişi sık sık burnuna dokunuyorsa, bu bir gerginlik belirtisi olabilir.  Yani size yalan söylüyor olabilir.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 2

İsviçreli araştırmacılar, aşırı fast food tüketiminin kısa süreli hafızamız üzerinde ciddi anlamda bir olumsuz etkisi olduğunu buldu.  Bunun nedeni fast food yiyeceklere özgü önemli bir protein eksikliğidir.

– Anker efekti (etkisi): Beynimiz genellikle karşılaştırma değerleri arar.  Bir araştırma, Studio 97 adlı bir restoranda yemek yiyenlerin, Studio 17’de yemek yiyenlere göre ortalama 8 € daha fazla bahşiş verdiğini buldu. Bu durum Anker efekti olarak adlandırılmıştır.

– Duygusal açıdan zeki insanların en önemli özellikleri çok iyi bir dinleyici olmalarıdır.  Bu kaliteleri nedeniyle, bu kişilere genellikle çok saygı duyulur.

– Bir kişiyi çok özlediğimizde , bu kişi rüyalarımızda çok daha sık görünür.

– Bir erkek gömleğini dikkat çekici sıklıkta dokunursa ve ellerini sık sık saçlarının arasından geçirirse, bu karşısındaki kadınla ilgilendiği anlamına gelebilir.

– Barnum Etkisi : Bu etki, kendimizle ilgili genel veya belirsiz ifadeleri doğru olarak kabul etmemize verilen isimdir. Kısmen doğru olsalar da “işte bu benim, beni anlatıyor “ şekilde tepki gösterilir. Barnum etkisi bu nedenle genellikle kişilik testlerinde ve fallarda uygulanır.

– İçene kapanık insanlar ayrıntılara çok daha iyi bakarlar.  Ayrıca başkalarının gözden kaçırdığı hataları da daha sık bulurlar.  

– Öfkemizi her tuttuğumuzda ve bir şey için üzülmediğimizde, beynimiz gelecekteki durumlarda otomatik olarak daha sakin kalmamızı öğrenir.

– Birçok işi bir arada yaptığımızda performansımız en az % 40 düşer.  Bu şekilde, beynimiz çok sık görevler arasında gidip geldiğinden görevlerimizin bir çoğunu yapamaz.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*