Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 3

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 3

Duygusal olarak zeki insanlar, kendi duygularını çok iyi kontrol ederler. Duygularını tanır ve kabul eder ve reddetmezler.

– Ofis ve işyerlerinde devamlı bir köpek bulundurmak, çalışanların stres seviyesini önemli ölçüde azaltabilir.  Bu anti-stres hormonu oksitosinden kaynaklanmaktadır.  Tansiyonu düşürür, güven artırıcı ve sakinleştirici etkileri de vardır.

– İçedönük insanların iflah olmaz bir şekilde kendi kişisel gelişimleri için doğuştan güçlü bir dürtüye sahiptir. Bu kişisel gelişimi esas olarak okuyarak, derinlemesine düşünerek ve yeni deneyimlerle elde ederler.

– Vücut dilinde, avucunuzu konuştuğunuz kişiye gösterirseniz, otomatik olarak iletişime daha daha açık ve daha sempatik görünürsünüz.

– Çok olumsuz düşüncelerle (ör. Ölüm) uğraştığımızda, beynimiz olumsuz düşünceleri telafi etmek için olabildiğince hızlı bir şekilde olumlu bilgileri kullanıma sunmaya çalışır.

– Duygusal açıdan zeki insanlar çok fazla empatiye sahip oldukları için, kendilerini başkalarının yerine koyabilir ve duygularıyla hızlı bir şekilde empati kurabilirler.

– Bir kişinin karakterini daha iyi anlamak için, o kişinin kendisine faydası olmayan kişilere nasıl davrandığına dikkat edebilirsiniz (örneğin bir garson).

– ABD’de uzun vadeli bir araştırma, iyimser düşünen insanların karamsarlardan daha uzun yaşadığını ortaya koydu.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 3

– Northwestern Üniversitesi’nden William Maddux tarafından yapılan bir araştırma, kadınların yabancılara güvenmede erkeklerden daha hızlı olduğunu buldu.  Yani erkekler yabancılardan daha fazla şüpheleniyor.

– Vücut dilinde, Konuştuğunuz kişinin bacak bacak üstüne attığını fark ederseniz, bu sizin yanınızda rahat olduğunun bir işareti olabilir.

Vücut dilinde, Konuştuğunuz kişi sık sık burnunu veya kollarını kaşırsa, bu bir gerginlik belirtisi olabilir.

– Duygusal olarak zeki insanlar kendilerini değerlendirmede çok iyidirler.  Güçlü ve zayıf yönlerinin ne olduğunu tam olarak bilirler.  Ayrıca eylemlerinin sebeplerini de bilirler.

– Tepki verme etkisi, insanların değişime direnmesini , aynı zamanda yasaklanmış eylemleri yine de gerçekleştirme konusundaki psikolojik eğilimini tanımlar.

– Gaslighting bir manipülasyon tekniğidir ve özgüveninizin paramparça yapıldığı bir tür suistimali tanımlar.  Manipülatör sizi o kadar derin bir umutsuzluğa sürüklemeye çalışır ki artık kendi düşüncelerinize bile güvenmezsiniz.

– Hiç pes etmeyen insanlar duygusal olarak gerçekten zeki değillerdir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: