Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 4

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 4

– Vücut dilinde, Konuştuğunuz kişi sık sık burnunu veya kollarını kaşırsa, bu bir gerginlik belirtisi olabilir.

– Duygusal olarak zeki insanlar kendilerini değerlendirmede çok iyidirler.  Güçlü ve zayıf yönlerinin ne olduğunu tam olarak bilirler.  Ayrıca eylemlerinin sebeplerini de bilirler.

– Tepki verme etkisi, insanların değişime direnmesini , aynı zamanda yasaklanmış eylemleri yine de gerçekleştirme konusundaki psikolojik eğilimini tanımlar.

– Gaslighting bir manipülasyon tekniğidir ve özgüveninizin paramparça yapıldığı bir tür suistimali tanımlar.  Manipülatör sizi o kadar derin bir umutsuzluğa sürüklemeye çalışır ki artık kendi düşüncelerinize bile güvenmezsiniz.

– Hiç pes etmeyen insanlar duygusal olarak gerçekten zeki değillerdir.

– Vücut dilinde, muhatabınız ellerini sizden gizlerse, sizden bir şey sakladığı anlamına gelebilir.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 4

– İçedönükler, özellikle ilişkilerin ve sohbetin kendiliğinden olması eğilimindedir.  Önce başkalarını gözlemlemeyi tercih ederler ve ancak o zaman kendileri aktif hale gelirler.

– Kahkaha, fiziksel acıya dayanma eşiğini artırır.  Bu, salgılanan mutluluk hormonu endorfinden kaynaklanmaktadır.  Bu yüzden kahkaha acıya iyi bir çaredir.

– Duygusal açıdan son derece zeki olan insanlar, olaylara başkalarının bakış açısından bakabildikleri için genellikle daha optimal kararlar verirler.

– Vücut dilinde, konuştuğunuz kişi bir sandalyenin koltuğunun ön kenarında oturuyorsa, bu onun güvensiz ve gergin hissettiği anlamına gelebilir.

Kadınlar çoğunlukla daha derin sesli erkekleri tercih ederler çünkü bu erkekler daha özgüvenli görünürler ve daha az saldırganlık güdülerine sahip olduğu düşünülür.

– Günaydın veya iyi geceler mesajları, vücutta mutluluk hormonu endorfinin salgılanmasını sağlar.  Kendimizi değerli ve ihtiyaç duyulduğumuzu hissettirir.

– Sizin için çok şey ifade eden birinin elini tuttuğunuzda ağrınız azalacak ve daha az endişeleneceksiniz.

– Duygusal olarak zeki insanlar, hataları için çok kolay özür dilerler.  Aynı şey affetmek için de geçerli, çünkü karşısındakinin bakış açısıyla empati kurmakta çok başarılılar.

– Kendinizi hayatlarında başarılı olan insanlarla çevrelediğinizde, onların başarıları ve karizmaları, hedefleriniz üzerinde kendi çalışmanız için size ilham verir.  Birçoğu bunun onları zayıflattığına inansa da tersi doğrudur.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*