Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 5

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 5

– Vücut dilinde, muhatabınızın sempatisini kazanmak için, görüşme sırasında söylediklerini onayladığınızı daha sık ifade etmelisiniz (örneğin başınızı sallayarak).  Bu, sizin tarafınızdan karşınızdakinin fark edildiğini ve onaylandığını hissini verir.

– Suçluluk duygusu yüksek olan kişiler başkalarıyla daha iyi empati kurabilir ve karşısındakinin duygularını çok daha iyi anlayabilir.

– Vücut dilinde, karşınızdaki vücudunuza bilinçsiz olarak defalarca dokunursa, bu sizinle ilgilendiğinin bir işareti olabilir.

– Sarılma sırasında oksitosin hormonu salındığından, sarılmalar stres seviyenizi önemli ölçüde azaltabilir.  Bu, diğer pozitif etkilerin yanı sıra ayrıca özgüveninizi de artırır.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 5

– Her zaman başkalarını suçlayan insanlar yüksek duygusal zekaya sahip değildir.

– Bir olaya veya işe karşı olumlu beklentileriniz varsa, genellikle daha iyi bir sonuç alırsınız.  Ne yazık ki, tam tersi de çalışıyor.  Örneğin kendi kendinize olumsuz konuşuyorsanız gelecekte daha kötü sonuçlar da alırsınız.  Bu duruma Rosenthal Etkisi denir.

– Vücut dilinde, bir kadın bir kişiyle ilgileniyorsa, bunu saçıyla veya mücevherleriyle oynayarak işaret eder.

– Psikolog Julianne Holt-Lunstad, arkadaşlarıyla iyi bir ilişkisi olan kişilerin yaşam beklentisinin daha uzun süreli olduğunu buldu.  Kaç arkadaşınızın olduğu önemli değil. Önemli olan arkadaşlar ile ilişkinin ne kadar yoğun olduğudur.

– Zeigarnik etkisi ya da uçurum efekti, bitmemiş hikayeleri daha iyi hatırladığımızı anlatıyor.  Bu nedenle birçok dizi bu etkiyi diğer şeylerin yanı sıra kullanır çünkü izleyici bundan sonra ne olacağını bilmek ister.

– Gelecekle ilgili korkular genellikle özgüven eksikliğinden kaynaklanır.  Özellikle gençler, yeni zorluklar veya değişikliklerle baş edemeyecekleri görüşündedir.

– Kendinizi tanımadığınız bir gruba entegre etmek istiyorsanız, önce şu anda herhangi bir konuşmaya dahil olmayan ve hatta en iyisi size bakan kişiyle konuşmanızdır.  Gruptaki insanlar arasındaki bir sohbeti rahatsız ederseniz, bıraktığınız ilk izlenim olumsuz olabilir.

– Kötü bir ruh halindeyken yapmanız gereken ilk şey, onu kabul etmek ve kötü bir ruh haline karşı zorla mücadele etmeye çalışmamaktır.  Sonra biraz egzersiz yapın, duş alın veya kitap okuyun.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: