Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 5

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 5

– Vücut dilinde, muhatabınızın sempatisini kazanmak için, görüşme sırasında söylediklerini onayladığınızı daha sık ifade etmelisiniz (örneğin başınızı sallayarak).  Bu, sizin tarafınızdan karşınızdakinin fark edildiğini ve onaylandığını hissini verir.

– Suçluluk duygusu yüksek olan kişiler başkalarıyla daha iyi empati kurabilir ve karşısındakinin duygularını çok daha iyi anlayabilir.

– Vücut dilinde, karşınızdaki vücudunuza bilinçsiz olarak defalarca dokunursa, bu sizinle ilgilendiğinin bir işareti olabilir.

– Sarılma sırasında oksitosin hormonu salındığından, sarılmalar stres seviyenizi önemli ölçüde azaltabilir.  Bu, diğer pozitif etkilerin yanı sıra ayrıca özgüveninizi de artırır.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 5

– Her zaman başkalarını suçlayan insanlar yüksek duygusal zekaya sahip değildir.

– Bir olaya veya işe karşı olumlu beklentileriniz varsa, genellikle daha iyi bir sonuç alırsınız.  Ne yazık ki, tam tersi de çalışıyor.  Örneğin kendi kendinize olumsuz konuşuyorsanız gelecekte daha kötü sonuçlar da alırsınız.  Bu duruma Rosenthal Etkisi denir.

– Vücut dilinde, bir kadın bir kişiyle ilgileniyorsa, bunu saçıyla veya mücevherleriyle oynayarak işaret eder.

– Psikolog Julianne Holt-Lunstad, arkadaşlarıyla iyi bir ilişkisi olan kişilerin yaşam beklentisinin daha uzun süreli olduğunu buldu.  Kaç arkadaşınızın olduğu önemli değil. Önemli olan arkadaşlar ile ilişkinin ne kadar yoğun olduğudur.

– Zeigarnik etkisi ya da uçurum efekti, bitmemiş hikayeleri daha iyi hatırladığımızı anlatıyor.  Bu nedenle birçok dizi bu etkiyi diğer şeylerin yanı sıra kullanır çünkü izleyici bundan sonra ne olacağını bilmek ister.

– Gelecekle ilgili korkular genellikle özgüven eksikliğinden kaynaklanır.  Özellikle gençler, yeni zorluklar veya değişikliklerle baş edemeyecekleri görüşündedir.

– Kendinizi tanımadığınız bir gruba entegre etmek istiyorsanız, önce şu anda herhangi bir konuşmaya dahil olmayan ve hatta en iyisi size bakan kişiyle konuşmanızdır.  Gruptaki insanlar arasındaki bir sohbeti rahatsız ederseniz, bıraktığınız ilk izlenim olumsuz olabilir.

– Kötü bir ruh halindeyken yapmanız gereken ilk şey, onu kabul etmek ve kötü bir ruh haline karşı zorla mücadele etmeye çalışmamaktır.  Sonra biraz egzersiz yapın, duş alın veya kitap okuyun.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*