Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 6

– Mutluluk hormonu oksitosin, sevilen kişiye dokunulduğunda salındığı için sarılma hormonu olarak da bilinir.  Rahatlama, stresi azaltma ve güven sağlar.

– Güne daha enerjik başlamak ister misiniz?  O zaman kalkar kalkmaz yatağınızı düzeltin.  Bu size sabahları biraz daha fazla başarı hissi verir.  Bunun gününüzün akışı üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

– Yalnızca iyi gitmeyen şeylere konsantre olursanız, sonunda bu durum sizde tam bir vücutsal ve psikolojik yorgunluğa yol açacaktır.  Bunun yerine, dikkatinizi zaten iyi giden şeylere odaklayın.  Bu hem özgüveninizi hem de öz sevginizi artıracaktır.

– Mükemmeliyetçiler, mükemmel çözüm için çabalarlar.  Bu nedenle, Burnout (Tükenmişlik) gibi hastalıklara son derece yatkındırlar.

Birinin sempatisini kazanmak için dikkatlice dinleyin ve söylenenleri kendi sözlerinizle tekrarlayın.  Bu muhatabınıza tüm dikkatini çektiğini gösterir.

– Duygusal açıdan zeki insanlar, diğer insanları övmeyi ve onları onaylanmış hissettirmeyi hiç zor bulmazlar.  Bu durum, bu insanlara genellikle çok saygı duyulmasının bir başka nedenidir.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 6

– Vücut dilinde, konuştuğunuz kişi sizinle rahat hissederse, konuşma sırasında vücudunun üst kısmını size doğru eğecektir.

– Vücut dilinde, muhatabınızı fikrinize ikna etmek için, konuşurken başınızı sallamalısınız.  Böylelikle daha inandırıcı ve ikna edici olursunuz.

– Vücut dilinde, çoğu zaman, bir kişi gergin olduğunda, bilinçsizce yanaklarına dokunur.

– Bir talepte bulunmadan önce size iltifat eden bir kişi bulursanız, muhtemelen bir manipülasyon tekniğinin kurbanı olacaksınız.

– Vücut dilinde, konuştuğunuz kişinin ayağının ucu sizin yönünüzü göstermiyorsa, bu durum, muhattabınızın aslında başka bir yerde olmak isteğinin bir göstergesi olabilir.

– Bir hedefe ulaşmak istiyorsanız, küçük ara hedefler de yazın.  Ara hedeflere ulaşarak motivasyonunuzu kaybetmemiş olursunuz ve daha verimli çalışırsınız.

– Bir korkunun (ör. Örümceklerden) başarıyla üstesinden gelmek için, konuyla yoğun bir şekilde ilgilenmeniz gerekir.  Beynimizin korkmak için hiçbir neden olmadığını öğrenmesinin tek yolu budur.

– Korkularıyla yüzleşen ve onları aşan insanlar daha mutlu hayatlar yaşar.

Mükemmeliyetçiler genellikle olumsuz eleştirilerle başa çıkmada iyi değillerdir çünkü kişisel düzeyde saldırıya uğradıklarını hissederler.

– Duygusal olarak zeki insanların çevreleri üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here