Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 7

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 7

– Duygusal olarak zeki insanlar, kendilerini sakinleştirmek için her zaman kolay bir yol bulurlar.  Ayrıca kendi duyguları üzerinde çok iyi kontrole sahip oldukları için olumlu duyguları her zaman pekiştirebilirler.

– Sussex Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, temiz havada 20 dakikalık bir yürüyüş, ruh halimizi önemli ölçüde iyileştirmek için yeterli.

– Birkaç dil konuşan kişiler, dile bağlı olarak aynı anda kişiliklerini de değiştirirler.

– Kendi kendini gerçekleştiren kehanetlerin ne olduğunu gözlemlediğimizde, olumlu düşünce ve beklentilerimizin daha iyi sonuçlara yol açtığını söyleyebiliriz.  Beklenti ve davranış arasında bir geri bildirim vardır.  Örneğin Robert Rosenthal tarafından yapılan bir deneyde, zeki oldukları söylenen öğrenciler daha iyi notlar aldılar. Onun için düşüncelerinize dikkat edin.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 7

– Daha cana yakın görünmek istiyorsanız, konuştuğunuz kişinin adını sohbette daha sık belirtmelisiniz.  Bu, kişiyi önemli hissettirir.

– Psikolog Robert Feldmann, daha sık yalan söyleyenlerin daha popüler olduğunu söylüyor.

– Hazırlama etkisi, önceki bir uyaranın tepkimizi veya davranışımızı güçlü bir şekilde etkileyebileceğini tanımlar.  Test denekleri, önceden kendilerini bir profesörün yerine koymaları söylenen bir testte daha ılımlı tepkilerle, iyi bir sonuç aldı.  Diğerlerine kendilerini bir futbol holiganı konumuna koymaları söylendi ve tepkiler çok kabaydı.

– Stresli bir durumdayken sık sık boynumuza dokunuruz.  Bu aynı zamanda sakinleştirici bir hareket olarak da bilinir.

– Vücut dilinde, bir kişinin baş parmağı, cebinden çıkan tek parmaksa, bu kendine güvenen bir kişi olduğunu gösterir. Yüksek sosyal statüye sahip insanlar bunu sıklıkla yaparlar.

– Yorgun olduğumuzda, normalde söylemeyeceğimiz şeyleri söyleme eğilimindeyiz.

– Mutlu ve başarılı bir yaşam sürmek için daha küçük başarılarınızı da kutlamalısınız.  

– Satış görevlilerinin kullandığı popüler bir numara, sizin vücut dilinizi size geri yansıtmalarıdır.  Bu otomatik olarak onu , size daha sempatik gösterir.

– Stresi azaltmanın en etkili yollarından biri sevdiklerinizi kucaklamaktır.

– Yalnız insanlar daha yüksek seviyelerde stres hormonu kortizol üretirken, arkadaşlarıyla arası iyi olan insanlar endorfin gibi mutluluk hormonları üretir.

– Risk artışı fenomeni, grupların bireylerden daha riskli kararlar alma eğiliminde olduğunu açıklar.  Gruptaki insanlar sonuçlardan tek başına kendilerini sorumlu hissetmezler.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*