Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 8

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 8

– Günde ortalama 8 saat uyku süresi ile hesaplarsanız, 60 yaşındaki bir insan hayatının 20 yılı boyunca uyumuş demektir.

– Bir araştırmaya göre, kendimizle aynı tercihlere sahip olanlara değil, kendimizden farklı şeylerden hoşlanan insanlara ilgi duyma olasılığımız daha yüksektir.

– Erkekler strese kadınlardan daha yatkındır.  Bunun nedeni, birçok erkeğin sorunlarını kendi başına kontrol altına alabileceğini düşünmesidir.  Öte yandan kadınlar ise endişelerini arkadaşlarıyla paylaşarak streslerini azaltma eğilimindedir.

Bazı günlük durumlar için bilinçaltımız, bilince ulaşmadan önce bir karar verir.  Yani beynimiz zaten bir karar vermiş olsa da neden o kararı verdiğinin farkında değildir. İşte reklamcılar bunu kullanarak bilinçaltımıza hitap edecek reklam hazırlar.

– Çok dedikodu yapan insanlar psikolojik olarak çoğunlukla kendilerinden memnun değiller.

– Vücut dilinde, el sıkışırken sıcak bir ele sahip olmak sizi daha arkadaş canlısı biri olarak algılatacaktır. 

– Stresli bir durumdaysanız ve biraz molaya ihtiyacınız varsa, geçmişte çok güzel bir anı hatırlayın.  Böyle bir anı hatırlamak sizi stresten uzak tutar ve başarınıza katkı sağlar.

– Beynimiz gereksiz bilgileri otomatik olarak görmezden gelir.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 8

– Karar felci, bazen bir karar vermek istemediğimizi ifade eder.  Karar vermek istemememizin sebebi konfor alanından çıkmak istemeyişimiz. Kısacası, her şeyin aynı kalmasını istememizdir.

– Dunning-Kruger Etkisi, beceriksiz insanların kendi bilgi ve becerilerini abarttığını açıklar.  Ayrıca başkalarının yeteneklerini de ya küçümser ya da tanımazlar. 

– İçedönükler ayrıntılara çok düşkündür ve genellikle sadece her ayrıntı mükemmel bir şekilde uyduğunda tatmin olur.

– ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, erken kalkanlar daha mutlu ve hayatlarından daha memnunlar.

– Bir kişiyi ne kadar sık ​​görürsek, bize o kadar tanıdık ve cana yakın hale gelir.  Ancak bunun ön koşulu, ilk izlenimin olumsuz olmamasıdır.

– Bir insan yüzüne, günde ortalama 400 ila 800 kez dokunur.

Mükemmeliyetçiler genellikle bir görevi tamamlamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar.  Örnek verecek olursak e-posta göndermek gereğinden fazla zamanlarını alır.  Çünkü Mail genellikle gönderilmeden önce üç kez okunur.

– Sorunlara ve endişelere odaklanmayı tercih ederiz.  Her zaman sorun arıyoruz.  Psikolojide buna felaket beyin de denir.  Bu evrimseldir çünkü hayatta kalma içgüdüsüne hizmet eder.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: