Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 9

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 9

– İnsanları affettiğimizde, ruhumuz üzerinde olumlu bir etkisi vardır.  Sadece bağışlama yoluyla bile kişi içinde yarım kalmış şeylerle baş edebilir.

– Sadece siyah beyaz rüya gören insanlar var.  Bir psikolog, bunun çocuklukta siyah beyaz televizyon seyretmekle ile ilgili olduğunu öne sürüyor.

– Obsesif kompulsif bozukluk, bir kişinin belirli şeyleri yapma veya düşünme konusunda içsel bir dürtüye sahip olduğu gerçeğini tanımlar.  Etkilenenler bu zorunluluktan tek başlarına kurtulamazlar.

– Empatik insanlar strese daha dirençlidir.

– Tekrarlayan rüyalar, hayatımızda çözülmemiş problemler olduğunun bir işareti olabilir.

– Cardiff Üniversitesi’nden Andrew Smith, sakız çiğnemeyen kişilerin işyerinde stres yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu keşfetti.

– Güçlü zihinsel strese maruz kalma da gözbebeklerimiz büyür.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 9

– Stockholm Sendromu, rehinelerin faillerle olumlu bir duygusal ilişki geliştirmesi anlamına gelir.

– Dağınık odalarda yaşayan insanlar daha yaratıcıdır. 

Narsistler empati eksikliği, kendi yeteneklerinin abartılması ve tanınma arzusuyla karakterizedir.  Dikkatleri üzerlerine çekmekle çok fazla meşgul olurlar ve başkalarına çok az ilgi gösterirler.

– En uzun uyanık kalma rekoru 11 gündür ve 1964’te Tony Wright tarafından kırılmıştır.

– İçedönükler arkadaşlar seçimi konusunda çok titizdirler.  Nicelikten çok kaliteye değer verirler.

– Sürekli tekrarlama, bir şeye / kişiye aşinalığımızı artırır.  Ancak beynimiz gerçek ve aşinalık arasında ayrım yapmakta güçlük çeker.  Ciddi olmayan sevgi mesajları buna çok iyi bir örnektir.

– Eğer konuştuğunuz kişi size yalan olabileceğini düşündüğünüz bir hikaye anlatırsa, hikaye bitikten sonra çok detaylı sorular sorun.  Detaylara hemen cevap veremezse, hikayenin uydurma olma olasılığı yüksektir.

– Ortalama olarak herkesin bir gecede 4 ila 6 rüya görür.  Ama rüyaların çoğunu hatırlayamaz.

– Yorgun olduğumuzda, yanlış ifadeleri doğru kabul etme eğilimindeyiz. 

– Kendinizi zor bir durumda bulduğunuzda, gülümsemeyi deneyin.  Bu basit teknik, olumlu düşüncelere hızla erişmenize yardımcı olabilir.

– Kararlarımız ve yargılarımız genellikle bilgilerin bize nasıl aktarıldığından etkilenir.  “2/10 kişi piyangoyu kazanıyor” ifadesi, “8/10 kişi piyangoyu kaybediyor” ifadesinden daha iyi geliyor.  Bu ifadelerin içeriği aynıdır.  Bu aynı zamanda çerçeveleme etkisi olarak da bilinir ve müşterileri etkilemek söz konusu olduğunda son derece önemlidir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: