Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 9

Genel Kültür Bilgileri 3

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 9

– İnsanları affettiğimizde, ruhumuz üzerinde olumlu bir etkisi vardır.  Sadece bağışlama yoluyla bile kişi içinde yarım kalmış şeylerle baş edebilir.

– Sadece siyah beyaz rüya gören insanlar var.  Bir psikolog, bunun çocuklukta siyah beyaz televizyon seyretmekle ile ilgili olduğunu öne sürüyor.

– Obsesif kompulsif bozukluk, bir kişinin belirli şeyleri yapma veya düşünme konusunda içsel bir dürtüye sahip olduğu gerçeğini tanımlar.  Etkilenenler bu zorunluluktan tek başlarına kurtulamazlar.

– Empatik insanlar strese daha dirençlidir.

– Tekrarlayan rüyalar, hayatımızda çözülmemiş problemler olduğunun bir işareti olabilir.

– Cardiff Üniversitesi’nden Andrew Smith, sakız çiğnemeyen kişilerin işyerinde stres yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu keşfetti.

– Güçlü zihinsel strese maruz kalma da gözbebeklerimiz büyür.

Genel Kültürde İnsan Psikolojisi 9

– Stockholm Sendromu, rehinelerin faillerle olumlu bir duygusal ilişki geliştirmesi anlamına gelir.

– Dağınık odalarda yaşayan insanlar daha yaratıcıdır. 

Narsistler empati eksikliği, kendi yeteneklerinin abartılması ve tanınma arzusuyla karakterizedir.  Dikkatleri üzerlerine çekmekle çok fazla meşgul olurlar ve başkalarına çok az ilgi gösterirler.

– En uzun uyanık kalma rekoru 11 gündür ve 1964’te Tony Wright tarafından kırılmıştır.

– İçedönükler arkadaşlar seçimi konusunda çok titizdirler.  Nicelikten çok kaliteye değer verirler.

– Sürekli tekrarlama, bir şeye / kişiye aşinalığımızı artırır.  Ancak beynimiz gerçek ve aşinalık arasında ayrım yapmakta güçlük çeker.  Ciddi olmayan sevgi mesajları buna çok iyi bir örnektir.

– Eğer konuştuğunuz kişi size yalan olabileceğini düşündüğünüz bir hikaye anlatırsa, hikaye bitikten sonra çok detaylı sorular sorun.  Detaylara hemen cevap veremezse, hikayenin uydurma olma olasılığı yüksektir.

– Ortalama olarak herkesin bir gecede 4 ila 6 rüya görür.  Ama rüyaların çoğunu hatırlayamaz.

– Yorgun olduğumuzda, yanlış ifadeleri doğru kabul etme eğilimindeyiz. 

– Kendinizi zor bir durumda bulduğunuzda, gülümsemeyi deneyin.  Bu basit teknik, olumlu düşüncelere hızla erişmenize yardımcı olabilir.

– Kararlarımız ve yargılarımız genellikle bilgilerin bize nasıl aktarıldığından etkilenir.  “2/10 kişi piyangoyu kazanıyor” ifadesi, “8/10 kişi piyangoyu kaybediyor” ifadesinden daha iyi geliyor.  Bu ifadelerin içeriği aynıdır.  Bu aynı zamanda çerçeveleme etkisi olarak da bilinir ve müşterileri etkilemek söz konusu olduğunda son derece önemlidir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Menschlichepsyche 

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*