Genel Kültürde Tıp Bilgileri

Genel Kültürde Tıp Bilgileri

– Etkisi olmayan ve sadece vücut tarafından etkili bir forma dönüştürülen ilaçlar vardır.  Bunlara ön ilaçlar denir ve psikolojik etkiyi pozitif tetikler.

– Tip 1 şeker hastalarının nefesi, ciddi oranda insülin eksikliği olduğunda oje çıkarıcı (aseton) gibi kokabilir.  Enerji ihtiyacını karşılamak için vücutta aseton gibi ketonlar oluşturan insülin eksik ise vücut bu durumda yağ yakar.

– El baş parmağınızı kaybederseniz, doktorlar onun yerine ayak başparmağınızı kesip el başparmak olarak dikebilir.

– Swyer sendromlu insanlar kadınsı görünürler, ancak genetik olarak erkektirler.  Bir XY (erkek) kromozom setiyle doğarlar, asla ergenliğe ulaşmazlar ve ömür boyu kısırdırlar.

Genel Kültürde Tıp Bilgileri

– Sıvıları hesaplamak için kullanılan denklemler, kalabalıkların davranışını hesaplamak veya tıkanıklığı tahmin etmek için de kullanılabilir. Çünkü kalabalıklar da sıvılara benzer şekilde davranır.

– Tereyağının aksine, margarin daha fazla doymamış yağ asitleri, yani daha fazla çift bağ içerdiği için buzdolabına da yumuşaklığını koruyabilir.  Çift bağlar, margarinin moleküler zincirlerinde boşluk dolduran bir “bükülmeye” neden olur, bu da bu moleküllerin daha fazla yer kapladığı ve daha yavaş bir şekilde düzene getirilebileceği (yani daha yavaş donabileceği) anlamına gelir.  Öte yandan, tereyağı ise hızlı bir şekilde donar çünkü moleküler zincirleri çok iyi sıralanmıştır ve herhangi bir “bükülme” olmaksızın yan yana bulunur ve bu nedenle hızla katı hale gelebilir.

– Geçmişte, doktorlar diyabeti teşhis etmek için hastalarının idrarını tadıyorlardı.  Çünkü, şeker hastalarının idrarı şeker nedeniyle biraz tatlıdır.  

– Beynin kendisi acı hissedemez.  Beyni sıkabilir veya bıçaklayabilirsiniz yinede kişi bunu fark etmez.

– Mançinel ağacına İspanyollar tarafından “ölüm elması” da denir. Meyveleri elma gibi görünür ve yenildiğinde ölümcül olabiliyor.  Eğer Ağacı yakmak isterseniz zehirli, kör edici gazlar yayar ve ağacın özü de cilt hastalıklarına yakalanmanıza neden oluyor.

– Örümcek ağları da UV spektrumunda görülebiliyor. Örümcekler, ağlarını kuşlar tarafından yok edilmekten böylece korumuş olurlar. Çoğu kuş, UV spektrumunu da görebildiği için ağları bozmadan etrafında uçabilir. 

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Doktorwissenschaft

YouTube Kanalımız

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...
Önceki İçerikDoppler Etkisi Nedir?
Sonraki İçerikCharles Darwin Kimdir?

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: