Gerçekte Olmayan Bir Restoranı Londra’nın Bir Numaralı Mekanı Haline Getirmek

Gerçekte Olmayan Bir Restoranı Londra’nın Bir Numaralı Mekanı Haline Getiren İnternet Deneyi

Sizlere bu hafta sosyal medya platformlarının ve internetin algıları nasıl sil baştan şekillendirdiğini ve bu konuda ne kadar güçlü olduğunu gösteren eğlenceli bir deneyden bahsedeceğim.

Gerçekte Olmayan Bir Restoranı Londra’nın Bir Numaralı Mekanı Haline Getirmek

The shed at Dulwich, Londra’nın en gözde mekanı haline gelen bir restoran. Üstelik oraya daha önce hiç kimse gitmemiş, bir su bile içmemiş, tabelasını dahi görmemiş olduğu halde… “Nasıl olur” dediğinizi duyar gibiyim.

 

 

2017 yılında içerik üreticisi ve yazar olan Oobah Butler,  my shed isimli anlamı kulübem olan hayali bir mekan yarattı. Tripadvisor üzerinden oluşturduğu mekanın adres kısmını ise evinin bulunduğu sokak olarak ekledi ve yalnızca rezervasyon olarak hizmet verebileceklerini belirtti.

Sırada Mekanın Hayali Menüleri Vardı

Daha sonra mekan için bir web sitesi kurup, hayali restoranın hayali menülerini hazırladı.

Menülerin isimleri ise tamamen ruh hallerinden oluşuyordu. Fotoğraflarken malzeme olarak traş köpüğü, çiğ yumurta, klozet tableti kullanarak fantastik bir görünüm sağladı.

The shed , TripAdvisor’da listelenmeye başlandı ve ilk günden 18.149. sıraya ulaştı. Oobah Butler sıralamanın daha da yükselmesi için mekanın pozitif yorumlara ihtiyacı olduğunu biliyordu. İşte burda eş dost girdi devreye. My shed güzel yorumlarla tripAdvisor’da listede sürekli yükselmeye devam etti.

Her geçen gün sıralaması yükselen restauranta iş başvuruları, randevu için mailler, denenmesi için ürünler gelmeye başladı ve böylelikle çığ gibi büyüdü. Yedi ayın sonunda kimsenin oturup su bile içmediği bir restoran olan My shed, Londra’nın bir numaralı mekanı haline geldi.

Sebebi ise Oobah Butler’in  internetin bu konuda ki gücünden ve algı yaratma becerisinden dahice yararlanmasıydı.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Damla Buket Taş (Gümüş Yazar) hakkında 47 makale
Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*