Gerektiğinde Beyinlerini Küçültüp Büyültebiliyorlar

Gerektiğinde Beyinlerini Küçültüp Büyültebiliyorlar

Amerikan bir araştırma grubu, bazı karıncaların gerektiğinde beyinlerini küçültüp büyültebildiklerini keşfettiler. Arizona Eyalet Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları Proceedings of the Royal Society B’de yayımlanan makaleye göre, Hint zıplayan karıncalarında işçi karıncaların beyinlerini ve yumurtalarını gereğine göre küçültüp büyülte bildiklerini gördüklerini belirtiler. 

Çoğu karınca türünde üreme kraliçe ile erkeklere bağlıdır. Kraliçe öldüğü zaman yeni kraliçe ortaya çıkar ve her şey aynen devam eder. Hint zıplayan karıncalarında durumun biraz farklı olduğu keşfedildi. Kraliçe öldüğü zaman dişi karıncalar kendi aralarında rekabete geçtiği ve kazanan dişinin beynini küçültüp, yumurtalarını büyülterek kraliçenin yerine geçtiği görüldü.

Bu rekabet dişilerin birbirlerini antenleri ile birbirlerini dürtmesiyle oluyor. Bu bu rekabet sonucunda bir kazanan ilan ediliyor. Bu kraliçe mücadelesinde tüm dişiler işçi görevlerini yürütmeye devam ediyor. Fakat dişi kraliçe olmayı hakettiğinde hem vücudu hem de davranışları değişiyor. Yumurtaları da büyürken beyni de %25 oranda küçülüyor. Yanı sıra avlanmayı ve zehir üretmeyi bırakıyor. Yabancı misafir karşılaştığında savaşmak yerine kaçmayı tercih ediyor. 

Gerektiğinde Beyinlerini Küçültüp Büyültebiliyorlar

Bu olayı daha fazla anlamak için bazı dişi karıncaları kraliçe rekabeti için farklı kolonilere koydular ve rekabet bitti kazanan beli olduktan sonra eski kolonilerine geri koydular. Bir süre sonra diğer karıncaların gelen bu gelen dişilere bir iş yapmalarını engelledikleri görüldü. Fakat belli bir süre sonra bu dişiler işçi karıncaya geri döndüğü görüldü. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*