Gizemli Leydi Mumyanın Yüzü Tekrar Canlandırıldı

Gizemli Leydi Mumyanın Yüzü Tekrar Canlandırıldı

Öldüğü zaman hamile olduğu düşünülen kadın mumyasının, kim olduğu ile ilgili bir ipucu arayan arkeologlar kafatasını incelediler. Adli tıp uzmanlarınca yeniden yapılandırılan 2 yüz tahmini, Mısırlı kadının nasıl göründüğüne dair yeni bilgiler ortaya koyuyor.

Gizemli Leydi Mumyanın Yüzü Tekrar Canlandırıldı

BT taramaları ve X-ışınları kullanılarak mumya yüzün rekonstrüksüyonları üzerinde çalışan adli tıp uzmanları 2 farklı yüz canlandırması elde edildi. Her 2 rekonstrüksüyonda da kahve renkli göze sahip koyu tenli renkli genç bir kadının dümdüz ileriye baktığı görülüyor.

Modern teknikler ile mumyanın sanal otopsisi yapıldı. Bu yöntem ile sargıların altı ve bedenin içi görülebiliyor. Mumya Projesi’nin eş direktörü, “Kemik yapısını kaplayan yüz, farklı anatomik kurallar izler, dolayısıyla yeniden yapılandırmada, örneğin burnun içini yeniden oluşturmak için standart prosedürler uygulanabilir. En önemlisi de, yüz kemiklerinin yüzeyindeki çok fazla yumuşak dokuların kalınlığının yeniden oluşturulması. Bunun için de dünya genelindeki çeşitli popülasyonların istatiksel verileri var.”

Yüz rekonstrüksüyonları, bir zamanlar mumyaların bir erkek rahibe ait olduğunu düşünen arkeologlar kadının görünüşü hakkında daha fazla bilgi endindiler. İlk keşfedildiğinde hakkında fazla bilgi olmadığı için Varşova Mumya Projesi bilim insanları “Gizemli Leydi” ismi ile yayımladılar. Kalıntı 19. yüzyılın başlarında 1826 yılında Varşova Üniversitesi’ne bağışlanan bir erkek rahibe lahiti  içinde keşfedildi.

2 yüz yıl sonra bedeninin bilgisayar tomografisi ile tarandığında, mumyanın 28 haftalık hamile olan 20 yaşında bir kadın olduğu anlaşıldı. Bu mumya belkide hamile olan ilk mumya. Bilim insanları ayrıca kadının kansere yakalanmış olabileceğini düşünüyorlar. Yüz rekonstrüksüyonu ve kadının holografik tasviri, Polonya’nın Katowice kentindeki Silezya Müzesi’nde düzenlenen bir sergide 5 Mart 2023 tarihine kadar sergilenecek.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Face of ancient Egyptian ‘Mysterious Lady’ mummy revealed in stunningly lifelike reconstructions, 11.11.2022, Live Science

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*