Gözümüzün Önünde Evrim (Darwin’in olmayan İspinoz)

Gözümüzün Önünde Evrim (Darwin’in olmayan İspinoz)

Charles Darwin Türlerin Kökeni adlı devrim niteliğinde kitabını yayımlamadan önce Galapagos Adalarında bir takım gözlem yapmıştır. Bu gözlemlerde bir çok canlı türü incelemiştir. Bunladan en popülerlerinden biri de ispinozlardır. Galapagos Adaları’ında 15 farklı ispinoz türü üzerine çalışmıştır. İspinozları, vücut büyüklüğüne, gaga yapısına, ötme şekline ve beslenme şekilerine göre ayırmıştır.

Darwin ispinozları

İspinozların farklı şekilde gaga ve boyutlarının olmasının sebebinin beslenme biçimlerinin farklı olmasından dolayı doğal seçilimle evrilmiş oldukları sonucuna ulaştı.

Darwin’in bulduğu bu fikir, evrimin nasıl işlediğini açıklayan muazzam bir yasaydı.

Galapagos’taki adalardan biri olan Daphne Major’de 1981 yılından bu yana gözlem yapan araştırmacalar, adaya özgü ispinozlardan çok daha farklı gagası olan bir ispinoz türü keşfettiler.

Geospiza conirostris ismi verilen bu tür 100 kilometre ötedeki başka bir Galapagos adasından geldiği sonucuna vardılar.

Bu türün gagası diğer ispinozlardan farklı bir yapıya sahip. Bu farklılığın nedeni kaktüs nektarı yemesinden dolayı gagasının evrimleşmesidir.

Geospiza conirostris’in gagası, kaktüs nektarlarını yemesi için evrimleşmiş durumda. (© K. T. Grant)

Araştırmacılar Geospiza conirostris’in farklı bir tür olan Geospiza fortis ile çiftleştiğini gözlemlediler. Bu durumda enterasan bir durum olmadığını düşünebilirsiniz. Farklı türlerin çiftleştiğini doğada çokça görmekteyiz. Hatta bu çiftleşmede yavrularıda oluşabiliyor. Örneğin eşek ile atın çiftleşmesinden katır oluşuyor. Ancak katırda olduğu gibi bu yavrular kısır olarak dünyaya gelirler. Ancak burada durum biraz farklı: Bu iki farklı ispinoz türünün çiftleşmesinden kısır olmayan yavrular ortaya çıktı. Böylelikle yeni bir türe zemin hazırlanmış oluyor.

(© P. R. Grant)

Yeni özellikte olan bu tür adaya adapte olmasına rağmen yaşanan kuraklıktan dolayı 2002 ila 2003 yıllarında soyları tükenme seviyesine geldi. Sadece kayıtlı 2 üyesi kalmıştı. Fakat koşulların düzelmesiyle 2012 yılında yapılan son araştırmayla 23 birey ve hali hazırda 8 eşleşebilecek melez yeni ispinoz türü kaydedildi. 

Gözümüzün Önünde Evrim (Darwin’in olmayan İspinoz)

Araştıracılar ek olarak adada yapılacak yeni gözlemle 50 yıllık geçmişe bile sahip olmayan bu yeni türün bize evrimleşerek yeni tür olabilmesi için iki kuşağın bir yeterli olabileceğini gösterdiğini belirtiyorlar.

(© P. R. Grant)

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*