Grip Bu Yıl Ortadan Kayboldu. Peki Önümüzdeki Kış Ne Olacak?

Grip Bu Yıl Ortadan Kayboldu. Peki Önümüzdeki Kış Ne Olacak?

Koronavirüs yayılmaya başladığından beri, Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirilen grip vakaları çok küçük seviyelerde kaldı. Epidemiyologlara göre bunun nedeni, koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan halk sağlığı önlemleri grip virüsünün de yayılmamasını önledi.

Grip virüsleri, koronavirüs ile aynı şekilde bulaşır, ancak konaktan konakçıya atlamada daha az etkilidir. Koronavirüs için alınan önemler grip virüsündeki bulaşma olasılığını daha da düşürdü. Böylece bu kışı diğer kış aylarına göre çok az insan grip oldu. Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı tabloda da bu açıkça görülüyor.

Ama peki ya önümüzdeki kış ne olacak sorusu aklımızın hep bir köşesinde duruyor.

ABD, 2020-2021 grip sezonunda gripten yaklaşık 600 ölüm görüldü. Buna karşılık, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, önceki sezonda yaklaşık 22.000 ve iki sezon önce ise 34.000 ölüm olduğunu tahmin ediyor. Koronavirüs için alınan önlemler grip virüsünde oldukça etkili olmuşa benziyor.

Gelecek grip sezonunda bizleri neler bekliyor. Biraz da bunu konuşalım.
Grip Aşısı

Grip sezonu açılmadan önce gidip grip aşımızı oluyorduk. Grip aşısı daha önceki senelerde görülen grip virüsün farklı versiyonlarından yapılmaktaydı. Bu sene çok az grip vakası olması nedeniyle bu sene ki grip virüsünün aşısının yapılması da zorlaştı. Bu da gelecek sezonun aşısının belirsiz olmasına neden oluyor.

Grip Virüsü – Grip Bu Yıl Ortadan Kayboldu. Peki Önümüzdeki Kış Ne Olacak?

 

Ama iyi olan bir şey bu kadar az dolaşımda olan virüsün mutasyon geçirme olasılığı da zordur. Yani yapılacak bir aşı, aşı bundan önceki seneler de görülen grip virüsünün çeşitli varyasyonlarından oluşuyor , daha az mutasyon geçirmiş ya da geçirmemiş bir virüs için daha da etkilidir. 

Ama yine de grip virüsündeki mutasyonun ertelenmesi bizim için tamamıyla iyi diyemiyoruz. Bunu tam olarak kestirmemiz de pek mümkün değil. Aşı olayında işimize yarıyor. Ama grip birkaç yıl boyunca azalırsa, günümüzün küçük çocukları, bağışıklık sistemlerine erken yaşta bir tepki verme şansını kaçırmış olacak. Bu da yaşamlarının geri kalanında hangi grip virüsü varyantına dolaştığına bağlı olarak iyi veya kötü olabilir. 

Bütün bu belirsizlik anca zaman içinde çözülecek. 

Umarım her şey iyi olur. Hem bizim için hem de doğa için.

Sağlıkla ve Bilimle Kalın!

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*